Lakier bazowy, to taki rodzaj roztworu, który używany jest niejednokrotnie jako początkowa warstwa obok lakierowania pewnej powierzchni. Jest to zawsze nie trudny do naniesienia preparat, niejednokrotnie oferujący rozbudowaną gamę kolorów do dobrania. Preparat taki charakteryzuje się rychłym schnięciem i świetnym kryciem, także w przy możliwości nałożenia nie grubej powłoki. Służy również do malowania różnych prążków, linii ozdobnych, a zatem wszelkich fragmentów artystycznych.

Najczęściej maluje się nim blachy, lub całkowite karoserie samochodowe. Tego typu lakier bazowy najczęściej bywa rozcieńczany oraz wykorzystuje się do niego specjalny utwardzacz, co odzwierciedla się pomyślnie na ostateczny wynik. Co do preparatów dodatkowych, to można stosować wszelkiego typu rozcieńczalniki. Ważne jest mimo wszystko to, by po naniesieniu lakieru bazowego na płaszczyznę, odpowiednio zabezpieczyć taką warstwę bazową. W tym celu korzystamy z lakieru bezbarwnego – przetestuj na http://Malowanieproszkowekalisz.pl. Razem z utwardzaczem stanowi on idealną ochronę barwionych części. Jest to zabieg nie proponowany, jakkolwiek wręcz zalecany, a zatem tak na prawdę niezbędny.

Wash, inaczej nazywany płukanką, to technika modelarska, jakiej celem bywa wykorzystanie farb dobrze rozcieńczonych, tak aby wpłynąć na wzmocnienie zalet pewnego detalu, jak również zastosować technikę malarską, by uzyskać dobry światłocień. Jest kilka takiego typu sposobów malarskich. Daną powierzchnię, lub model da się barwić za pomocą farby olejnej, jak również poprzez naniesienie roztworu, przy użyciu cienkiego pędzla, co określane jest metodą pin-wash. Technikę tą można również stosować przy korzystaniu z farby plakatowej. Pokrywa się nią różnego typu elementy, takie jak kokpit, czy też goleń zawieszenia, mając wpływ na barwęi odcień płaszczyzny. Jest to metoda tak korzystna, co też mało trwała. Farba nie pachnie, wysycha prędko, lecz jest też ścieralna, dlatego aby ochronić zalew, trzeba użyć lakieru bezbarwnego, co jest bezwzględnie wskazane. Można to zrobić przy pomocy natrysku, albo też pistoletu do malowania. Przyczyni się to korzystnie na długowieczność farby a także zniweluje w pewnym stopniu mające wady napinanie powierzchni.