Każdy człowiek prowadzi swoje finanse według rozmaitych zasad. Najczęściej w swoim kalendarzu zamieszcza wszystkie wydatki i wpływy finansowe, jakie w ostatnim miesiącu miały miejsce. Do najistotniejszych zasad finansowych zaliczyć wolno między innymi: zasadę budżetową, podatkową jak też ogólne finanse publiczne.

Reguły budżetowe jak sama nazwa wskazuje dotyczy kompatybilne funkcjonowanie naszego budżetu. W tym celu ludzie wielokrotnie kontrolują wszelkie swoje wydatki zaś później oceniają ile stracili oraz ile im jeszcze pieniędzy pozostało. Takie prowadzenie własnej kalkulacji powinno być jawne jak również przejrzyste. Należałoby wobec tego jest także dokonywać wszelkich zapisów łącznie z podaniem daty wówczas łatwiej jest kontrolować własne wydatki – kredyt konsolidacyjny. Wypada pamiętać, że naszym zadaniem jest płacenie podatków głównie jeżeli posiadamy grunty orne.

Każdy człowiek ma inne zasady prowadzenia własnych kalkulacji. Mimo to zawsze ich finanse znajdujące się na koncie można wziąć ich wyciąg bankowy, który będzie też potwierdzał wszelkie transakcje dokonywane. Też prowadzenie budżetu obejmuje pewne zasady, których przynależy przestrzegać. Jedną z zasad jest właśnie reguła jedności. Tego typu zasada zakłada, że budżet państwa charakteryzuje wyłącznie jeden akt prawny, którym zwykle jest konstytucja.

Takim jednym odstępstwem od tej zasady jest ustalenie kilku budżetów. Może to być budżet bieżący i majątkowy w zależności od wymagań. Co poniektórzy ludzie uważają, że jedność formalna należy do pewnego rodzaju ideałów, do których można w trafny sposób dążyć aby je zrealizować.

Największymi walorami tejże zasady jedności jest pomiędzy innymi: umożliwia ona prowadzoną przez nas orientację, która dotyczy stworzonego przez nas budżetu, eliminuje różnego typu rachunki, które zaliczane są do rachunków poza budżetowych. Przeważnie nie są one publikowane jak też autoryzowane przez parlament. potwierdza oraz uwidacznia jednoznacznie wysokość wszystkich wydatków państwowych. Jednakże ta zasada ma także pewnego rodzaju niedociągnięcia. Największą wadą jest pomiędzy innymi różnorodność ponoszonych wydatków budżetowych.