W minionych latach o wiele wzrosła liczba konstruowanych domów jednorodzinnych w stosunku do liczby konstruowanych mieszkań, użytkowanych w obiektach wielorodzinnych, na taki stan rzeczy ma zasadniczo oddziaływanie obniżenie kosztów budowy mieszkania z jednej strony, z drugiej zaś podwyższenie standardu życia i wielkości osiąganych dochodów przez gigantyczną część społeczeństwa. Na samym początku procesu konstruowania osobistego domu, jeśli nie pozyskujemy już skończonego od dewelopera, będzie na pewno odszukanie dobrej działki, a potem, przeglądając pojedyncze projekty domów, odszukanie tego jedynego, jaki najbardziej będzie spełniał nasze oczekiwania.

Należy przy tym posiadać świadomość, iż wybór projektu domu i wybór działki to precyzyjnie powiązane ze sobą decyzje, chociażby w kwestii dwustronnego dopasowania do siebie tych dwóch szczegółów. Przykładowo – działka wybitnie wąska nie będzie poprawnym miejscem do budowy domu gigantycznego, o jednej kondygnacji oraz dużej przestrzeni, ponieważ najzwyczajniej w świecie mogą być nie zachowane wszelkie wymagane odstępy od granicy sąsiednich działek, a dodatkowo może to być bardzo niekomfortowe rozwiązanie dla nas jako przyszłych lokatorów takiego domu.

Należałoby wiedzieć, iż odległość od ściany domu do granicy sąsiedniej działki jest określona – jest to minimum 3 metry, jeżeli w danej ścianie nie ma otworów drzwiowych ani również kuchennych i 4 metry, jeżeli takie otwory istnieją. Konstrukcja domu to sprawa dopełnianych wyborów w kwestii projektu, jeżeli okaże się na przykład, grabpol-ostrow.pl – ekologiczna oczyszczalnia ścieków lub ewentualnie że zakupimy pod budowę działkę w kształcie na przykład trójkąta, to i dom powinien być do tego kształtu stosownie dopasować. Raczej nie należy stosować takiej kolejności, żeby w pierwszej kolejności zakupić sobie projekt domu, a potem przystosowywać do niego działkę – może to okazać się wybitnie trudnym, albo nawet niewykonalnym zadaniem. Może mieć też miejsce taka sytuacja, że na danym obszarze, jaki nam się wybitnie spodoba, są miarodajne ograniczenia odnośnie budowy tam domów, a w następstwie tego na przykład mogą stać domy tylko parterowe z poddaszem użytkowym, a my zakupiliśmy już szkic domu piętrowego. Wówczas kłopotliwym może okazać się przerabianie danego projektu, bo należy wiedzieć, iż niekiedy przeróbko projektu są w stanie pociągnąć za sobą tak obfite wydatki, jakie okazać się mogą większe aniżeli koszt całości naszego zakupionego już projektu. Jeżeli zakupimy działkę, gdzie warunki glebowe oraz hydrologiczne są takie, że koszt budowy domu z podpiwniczeniem byłby niezwykle znaczny, z pewnością spowoduje to zakup projektu domu budowanego dosadnie na gruncie, bez podpiwniczenia.