Które miejsca ludzie sobie upatrują, kiedy chcą wybrać się na wakacje? Jakie plusy przykuwają uwagę potencjalnych podróżników? Atrakcji jest nadzwyczaj dużo i dla każdego znajdzie się coś interesującego. Mamy prawo bowiem wybrać kurort nadmorski, czy ośrodek wczasowy nad jeziorem. Doskonałą renomą cieszą się też wycieczki w góry, czy to latkiem, czy nawet zimą. Obywatele lubują się w odwiedzaniu miejsc, gdzie mają szansę zwiedzenia i zobaczenia na własne oczy jakiejś słynnej budowli. Zazwyczaj szczególną uwagę przykuwają architektoniczne obiekty oznaczane zabytkami. Są to dzieła rąk ludzkich, jakie wywodzą się z danej epoki oraz mają znaczenie historyczne, kulturowe, a najczęściej są przykładem stylu z dawno minionych lat.

To stare kamienice, pałace, zamki, forty, latarnie morskie, wszelkiego typu wieże, czy nawet wiekowe areny. W pewnych momentach naszą przejrzystą uwagę przykuwają również śmiałe, współczesne osiągnięcia z dziedziny kultury, czy budownictwa oraz to one są przyczyną, dla jakiej wjeżdżamy z mieszkania na te parę dni. Toteż nasza idealna wycieczka może być związana z malowniczymi krajobrazami, niekonwencjonalną infrastrukturą, czy egzotyczną dla nas kulturą – przykład to gruzja. Co zajmujące ludzie wyruszający na wczasy wielokrotnie za cel podróży obierają jakiś obcy kraj. Co prawda koszt takiego wojażu jest wyższy, aniżeli gdybyśmy mieli się wybrać w rodzime rejony turystyczne, niemniej jednak najbardziej liczy się to, jaki klimat panuje w danym państwie. I nie chodzi tu o atmosferę, jedynie pogodę.

Najprzyzwoiciej zobrazować to na podstawie Polski. Kraj skonstruowany przez nas jest tak położony, że panuje w nim klimat przejściowy, co wpływa istotnie na stan pogody. A ten nie zapewni nam słońca oraz dobrej aury przez dłuższy czas, jak to jest w Hiszpanii, lub we Włoszech. Na dodatek wypada też pamiętać, że za usługi turystyczne w Polsce w większości wypadków słono się płaci, wobec tego wczasowicze wolą dołożyć kilka groszy oraz pojechać gdzieś dalej. Za przykład są w stanie nam posłużyć kraje alpejskie. Przypuśćmy, że jedziemy na narty. Fakt, że powinniśmy zapłacić za podróż, jednak przykładowo w Austrii, czy Niemczech trasy narciarskie są znacznie poprawniej przygotowane niż w kraju nad Wisłą oraz co przyciągające za karnet na stok zapłacimy znacznie mniej aniżeli w Polsce.