Jadąc w góry mamy wiele możliwości nocowania. Ewidentnie, kiedy pragniemy być blisko natury i kiedy to ona jest naszym głównym zainteresowaniem, jesteśmy w stanie wybrać namiot, ale powinniśmy się liczyć z tym, że będziemy musieli rozbić go na polu namiotowym lub ewentualnie kempingowym bądź poszukać punktu oddalonego od szlaku i poza obszarem chronionym. To nie zawsze jest proste. Musimy też pamiętać, aby w pobliżu lasu nie rozpalać ognisk. Namiot jest to w związku z tym sposób nocowania dla oryginalnych entuzjastów przyrody. Jesteśmy w stanie również wybrać schronisko. Jednakże musimy się liczyć, iż i tam nie będziemy mieć komfortu. Najważniejszym rozwiązaniem kłopotów wydaje się hotel lub też pensjonat położony w pobliżu. Zapewniają nam wygodę oraz dają możliwość umycia się i posilenia w niesłychanie słusznych warunkach.

W hotelu będziemy posiadać własną łazienkę, a śniadanie, obiad czy kolacje zjemy w restauracji hotelowej. Nie będziemy musi troskać się o nic, bo nawet pokojówka posprząta w naszym pokoju. Jest to duża wygoda, kiedy wybraliśmy się na wakacje z dziećmi. W wielu przypadkach wybierając Wolne pokoje Kościelisko wybieramy najtańszą ofertę. Niemniej jednak noc w hotelu jest droga, szczególnie gdy wybieramy się do większego kurortu lub miasta. Niemniej jednak nie zawsze tak musi być. Noc w górskim hotelu może być równie tania co w pensjonacie a kanon budynku jest o dużo wyższy.

Sposobem mogą być na to zakupy grupowe. Cena proponowana w zakupach grupowych przez sprzedawców jest o dużo niższa, gdyż wykupują oni pokaźniejszą ilość noclegów od właścicieli hoteli po znacznie niższej cenie. Bywa, że jesteśmy w stanie nocleg cudownym kilku gwiazdkowym hotelu w górach spędzić za ponad 50% taniej aniżeli jakbyśmy sami wynajmowali dosadnie od właściciela pokój. Jest to w istocie renomowany sposób na obniżenie rachunku za nocleg, nie tracąc jednocześnie na jakości obsługi. Jednakże zaraz po wykupieniu noclegu powinniśmy zadzwonić do hotelu oraz zająć pokój, gdyż ma prawo się okazać, że w terminie, w którym potrzebowalibyśmy pojechać nie ma już wolnych miejsc. Tak może się zdarzyć, jednakowoż pamiętajmy, iż stworzony przez nas „bilety” będą ważne jeszcze parę miesięcy.