Człowiek jest istotą, która nie umie usiedzieć w jednym miejscu. Już tysiące lat temu obywatele transportowali się po świecie, nawet nie zdając sobie kwestii, że to co robią, można określić słowem ‚turystyka. Dziś, wolno ogłosić, że nasi przodkowie uprawiali turystykę handlową, szczególnie w aspekcie dotychczasowych kupców, którzy przewozili swoje towary różnorodnymi szlakami handlowymi.

Można także ją opisać jako survival, bowiem migracja w celu poszukiwania oryginalnego miejsca do życia wielokrotnie wymagała kolosalnych zręczności przeżycia w oryginalnych warunkach środowiskowych. Obecnie, survival, to podróżowanie na personalizowane życzenie, szkolenie i sprawdzenie swoich zręczności przetrzymania w szczytowych warunkach.

Ludzie jeżdżą od najmłodszych lat. Na początku ze swoimi opiekunami, następnie wyszukują swoich, samodzielnych dróg. Turystykę można uprawiać w każdym wieku. Ma tyle form, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jest znakomitym sposobem na wypoczynek po wytężonej pracy, czasem spędzonym na łonie przyrody, możliwością kontaktu z naturą oraz ożywczym powietrzem. Każdy wyjazd ze własnego miejsca zamieszkania jest odmianą turystyki. Jakie rodzaje turystyki uwielbia stereotypowy Kowalski? Turystyka wypoczynkowa jest na pierwszym miejscu – można nią opisać wakacyjne, świąteczne oraz weekendowe wyjazdy za granicę (sprawdź na przykład wizy chiny) czy też na terenie kraju.

Równocześnie, Polacy kochają turystykę zorganizowaną, innymi słowy taką, gdzie cały program jest ustawiony przez biuro podróży. Turystyka biznesowa – obejmuje wyjazdy służbowe, powiązane z interesami lub też konferencjami, zjazdami. Turystyka żeglarska – nasze Mazury z każdym sezonem doświadczają coraz większe oblężenie. Turystyka górska – coraz więcej naszych rodaków rusza na górskie szlaki latem, a zimą na stoki narciarskie. Uwielbiamy również turystykę rowerową – nie jesteśmy zależni od środków komunikacji, a poza tym, bicyklem dotrzemy w dużo miejsc niedostępnych dla innych pojazdów. Każda forma turystki jest idealna, albowiem zmusza do aktywności ruchowej, a o to chodzi przede wszystkim.