Pracujemy minimum osiem godzin na dzień, co daje jedną trzecią dnia. Świadczy to, iż w pracy spędzamy najogromniejszą ilość czasu. Któż bo w obecnych czasach może zezwolić sobie na osiem godzin snu? Ważne jest wobec tego, żeby biuro, lub gabinet dentystyczny, były umeblowane w taki sposób, żeby wyrównywały niekorzystne efekty wielogodzinnej pracy siedzącej. W tym celu powstała dyscyplina naukowa formułowana, jako funkcjonalność. Jej zadaniem jest dopasowanie stanowiska pracy do cech psychofizycznych człowieka. Dzięki zasadom ergonomii wytwarzane są coraz porządniej dobrane do człowieka sprzęty meblowe. Największe postępy zostały osiągnięte w dziedzinie krzeseł oraz foteli.

Oczywiście takie meble kosztują więcej, niemniej jednak przyzwoiciej wydać finanse na fotel aniżeli na środki przeciwbólowe bądź kręgarza, lub masażystę. Ergonomiczny fotel podwyższa również wydajność w pracy – przetestuj projekty gabinetu stomatologicznego. Przeważnie wyposażony jest w kółka, co umożliwia prędkie przemieszczanie się po tych kilku metrach kwadratowych podłogi, na jakich żyje współczesny stomatolog. Ergonomiczne siedzisko powinno mieć możliwość regulacja wysokości i oparcia. Wypada je bo dostosować do konkretnego człowieka. Nie można wobec tego utworzyć jednego modelu, który byłby optymalny dla wszystkich ludzi.

Zgodny fotel biurowy ma obowiązek wymuszać na człowieku prawidłową sylwetkę ciała. Kręgosłup powinien być wyprostowany a mięśnie kręgosłupa lekko napięte. Zarazem oparcie fotela powinno być na tyle elastyczne, aby pozwalało od czasu do czasu odciążyć kręgosłup oraz lekko się położyć, kiedy tak właściwie, na przykład, rozmawiamy przez telefon. Krzesło, jakie posiada takie przymiotniki umożliwia, tak nazywane, siedzenie dynamiczne. Taki fotel jest niezbędny każdemu, kto funkcjonuje dłużej niż cztery godziny w ciągu doby. Oparcie ergonomicznego fotela ma być wysokie. W miejscu, gdzie odnajdują się lędźwie prawidłowo wyprofilowane. Siedzisko oraz oparcie powinny być tak sporządzone, by bez względu na pozycję ciała całe plecy posiadały oparcie. Najlepsze firmy proponują wieloletnią gwarancję na swoje wyroby. Należałoby w następstwie tego inwestować w ergonomię.