Najbardziej powszechnym i zarazem wziętym typem z rodziny metali jest naturalnie tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza oraz węgla, gdzie jego kompozycja nie przekracza 2%. Oprócz tego w wielu wypadkach dodaje się również inne metale w celu ulepszenia właściwości, przeważnie są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden i tytan.

W przypadku kiedy stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka bądź azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, którą tworzy się z podanych wyżej składników, a głównym miejscem do tego jest oczywiście szczególna huta, w jakim miejscu wytwarza się też inne rodzaje stopów metali – sprawdź hardox 450. Do tego, by powstał stop niebezużyteczna jest wysoka temperatura, którą otrzymuje się w specjalnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W dziennym życiu, na każdym kroku napotykamy wiele typów artykułów stalowych, jest to materiał wybitnie wytrzymały i zarazem powszechnie stosowany w wielu dziedzinach życia. Do tego, by zdobyć jeszcze bardziej wytrzymały stop, wykonuje się szczególny proces zwany hartowaniem. Wszystkie stopy rozmaitych rodzajów metali podzielić wolno na kilka kategorii, pod względem wielu różnych składników fizycznych, mechanicznych jak też chemicznych, a również zastosowania. Pierwszym oraz zarazem nadrzędnym podziałem traktującym stali jest skład chemiczny.

Tutaj wyróżnić można następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio czy też wysokowęglowa) oraz stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa). W następnej kolejności pod względem zawartości węgla oraz struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną oraz nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: sztampową, wyższą lub też najwyższą. Przez wzgląd na zastosowanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno lub gorąco i szybkotnąca), wyjątkowa (bardzo atrakcyjna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) i historyczna. Z tych wszystkich typów powstaje wiele gotowych towarów, jakie jesteśmy w stanie zakupić w dowolnym sklepie budowlanym czy też narzędziowym.