Olsztyn to przeciętnej wielkości miasto. Zamieszkuje je niemal 200 tysięcy mieszkańców – to poniekąd tyle, ile pomieszkuje Kielce. Jest to niezwykle kultowe miasto. Nie ma pewnie osoby, jaka nie słyszałaby o Olsztynie. Jest to miasteczko położone w województwie warmińsko – mazurskim. Część ludzi mieszkających Olsztyn to ludność przyjezdna, która tak miłuje to miasto, że zdecydowała się na przeprowadzkę. Olsztyn jest także potężnym ośrodkiem edukacyjnym. Znajduje się tu okazały Uniwersytet Warmińsko – Mazurski, na którym studiuje wielu studentów.

Część z nich decyduje się na pozostanie w Olsztynie po zakończeniu studiów. W mieście jest gigantyczne bezrobocie. Dużo osób absorbuje się turystyką – wynajmują lokale mieszkaniowe, absorbują się agroturystyką. W mieście jest dużo restauracji. Ludzie z przyjemnością odwiedzają Olsztyn. W pewnych momentach przyjeżdżają tu na chwilę – na parę dni, żeby obcować z przyrodą, spacerować, niekiedy zostają dłużej – nawet całe wakacje – https://eportal.olsztyn.pl/.

Są osoby, jakie tak pokochały to miasto, że zbudowały sobie tutaj domki letniskowe, do których przyjeżdżają przy każdej nadarzającej się okazji. Olsztyn to gigantyczne miasto zajmujące 90 kilometrów kwadratowych. W mieście wydzielone są 23 osiedla. Wypada posiadać możliwość, by poruszać się pomiędzy tymi osiedlami. Każde miasto musi w takim razie własnym mieszkańcom zapewnić komunikację miejską. Tak także jest w Olsztynie.

Po mieście tym jeżdżą rozmaite autokary miejskie, jakie przewożą ludzi z miejsca na miejsce – w najodleglejsze rejony Olsztyna oraz okolic. Autobusy kursują nieraz. Dojazd do wskazanych miejsc jest wobec tego łatwy. Miasto musi zadbać o komunikację. Olsztyn odwiedzają tysiące podróżników.

Muszą posiadać oni możliwość swobodnego dojechania tam, gdzie chcą. Nie mogą godzinami czekać na stosowny autobus. Autobusy są bezbłędnie oznakowane. Gdy dojedziemy więc do Olsztyna nie musimy na każdym kroku pytać mieszkańców o drogę. Sami sobie poradzimy w tym nie tak przecież dużym mieście. Kiedy jedziemy odwiedzać jakiekolwiek miasto warto zaopatrzyć się w mapę – nawet jeżeli już niegdyś byliśmy tam. Miasta zmieniają się – budowane są pionierskie drogi, budynki. Niekiedy jesteśmy w stanie się zgubić.