Występuje wybitnie gigantyczny typ soczewek na rynku, różnią się one pod względem zastosowania, jak oraz technologii, w jakiej działają. Skoncentrujmy się chociażby na soczewkach miękkich. Takie soczewki nosi się w ciągu dnia-zdejmuje się je przed pójściem spać. Jednak takie soczewki wielokrotnie są okresowe, skutkiem tego po upływie określonego czasu należy je wyrzucić oraz zastąpić nową parą. Najprzyzwoiciej częściej zmieniać soczewki, gdyż takie skrócenie okresu wymiany o wiele zmniejsza częstość występowania powikłań związanych z noszeniem soczewek kontaktowych.

Jeżeli posiadamy takie soczewki, to pamiętajmy też o ich pielęgnacji, inaczej przed ponownym założeniem musimy je wyczyścić i zdezynfekować. Tobie, co nie pragną na co dzień czyścić mogą zaopatrzyć się w jednodniowe soczewki, nie będą wtedy mieli z tym problemu. Takie soczewki powinny być jednakże prawidłowo dobrane przez profesjonalistę. Dziś na rynku soczewek występują coraz to nowsze i lepsze rozwiązania. Mamy na przykład do dyspozycji soczewki kolorowe. Co jesteśmy w stanie o nich ogłosić? Takie soczewki jedynie akcentujące naturalny kolor tęczówki. Tak więc taka soczewka nie przysłania tęczówki- nadaje jej inny odcień. Jednakże są także soczewki kolorowe całkiem zmieniające kolor oczu – okulary ray ban. Jeżeli chodzi o te soczewki, to pozwalają one na o wiele pokaźniejsze możliwości zmiany koloru.

Jednak nie każdy kolor oczu można zmienić, szczególnie te niezwykle ciemne. Tak więc są soczewki, które uwidoczniają kolor oczu, zmieniają, bądź drastycznie zmieniają kolor oczu. Wyróżniamy choćby soczewki kolorowe w odcieniu błękitnym, zielonym, mglisto szarym, piwnym, szafirowym, ametystowym, brązowym, miodowym. Co poniektórzy decydują się na taką formę soczewek, które mogą wyodrębnić wartość ich oczu.