Kiedy tak właściwie nasze dziecko jest małe rozpatrujemy je w jaki sposób oczko w głowie. Jednakże lata mijają i nadchodzi dzień, kiedy także ono dorasta do tego, żeby podjąć obowiązek szkolny. Edukacja dziecka inicjuje się albowiem już w piątym roku jego życia, kiedy udaje się do zerówki. Jest to etap przygotowujący do szkoły podstawowej – tam nauka będzie towarzyszyła naszemu potomkowi przez kolejne sześć lat. Mądrość zdobyta w czasie pobytu w przedszkolu z pewnością pomoże dziecku odszukać się w szkolnych realiach.

Jednakże nie chodzi tu jedynie o informacje i zdolności, takie jak rozróżnianie odcieni, literek czy cyfr. To w przedszkolu albowiem dziecko uczy się prawidłowych relacji z równolatkami, życia w grupie i zasad w niej panujących, a ciekawą opcją pomocy są także tablice manipulacyjne – więcej na tablice sensoryczne. Nawiązuje pierwsze znajomości, z wyrazami przyjaźni. Tworzą się również paczki przyjacielskie, jakie nagminnie będą towarzyszyły naszym maluchom przez całą szkołę podstawową.

Przedszkole to również znakomita okazja by nauczyć stworzonego przez nas malucha nieco samodzielności. To też wyzwanie dla nas, albowiem powinniśmy porzucić nieustanne pilnowanie własnego malca oraz wierzyć, że sobie poradzi. Rodzice dla własnego dziecka są w stanie zrobić wszystko. Troska o jego potrzeby staje się dla nich najważniejszym wyzwaniem życiowym. Dbają o to, by malec zawsze miał czyste ubranie, pełny brzuszek i bardzo dobre zabawki. Rozumieją również, iż wiedza zdobyta we wczesnych latach dzieciństwa przyniesie plon w dorosłości.

Wskutek tego oczywiście edukacja pociechy staje się dla nich newralgiczną kwestią już od momentu pierwszych dni z zerówce malucha. Pilnują oni, aby nauka zawsze kojarzyła się dziecku pozytywnie, rozbudzają w nim ciekawość świata, poszerzają jego horyzonty. Dzięki temu mają pewność, że ich pociecha nie tylko nie będzie odstawała od grupy, lecz także będzie się w niej pozytywnie wyróżniać. Im więcej wrażeń i bodźców dostarczymy malcowi w dzieciństwie, tym prościej będzie mu się odnaleźć w szkolnych realiach. Dziecko jest bowiem ciekawe świata, wszystko je interesuje i łaknie wiedzy.