Nadciąga lato, a wraz z nim upały. Wysokie temperatury są wybitnie uciążliwe szczególnie dla dzieci i osób starszych. Słońce zaglądające do naszych gniazdek wywołuje wzrost temperatury w obrębie. Wolno tego uniknąć instalując markizy w oknach. Do doboru jest kompletna gama takich osłonowych żaluzji. Zewnętrzne i wewnętrzne, materiałowe oraz drewniane. Producenci proponują także markizy indywidualne, wytwarzane na właściwe zamówienie. Perfekcyjne na upały będą markizy zewnętrzne, jakie nie przepuszczają światła słonecznego. To przykre w owym czasie w mieszkaniu jest niezwykle ciemno. Innymi dodatkami są markizy zaciemniające – markizy wrocław. One także nie przepuszczają światła słonecznego, jednak w mniejszym stopniu niż markizy zewnętrzne. Markizy przysłaniające zrobione są z podgumowanego materiału, więc na dodatek nie trwonią gorącego powietrza.

To właśnie dzięki temu w mieszkaniu nawet w trakcie upałów jest chłodno. Materiał, z jakiego są one wykonane wolno czyścić wilgotną ściereczką. To zezwala na długie lata owocnego oraz miłego użytkowania. Pośród wielu sposobów zasłaniania okien najpopularniejszym są zasłony z materiału. Kiedyś ciężkie, w dziwacznych odcieniach czerwieni i zieleni, dzisiaj dostępne są w rozlicznych formach. Proste zasłony czy fantazyjne dekoracje, nie zasłonią okna tak dobrze jak markizy materiałowe. Do wyboru jest kilka rodzajów takich markiz. Najprostszymi są tekstylne w kasecie bądź na drążku nastawnym łańcuszkiem.

Można je nabyć w sklepach z firanami czy w marketach z takim asortymentem. Droższe, niemniej jednak bardziej olśniewające są markizy podnoszone, wykonane na specjalnych mechanizmach. Mowa tu o rzymskich, weneckich lub austriackich. Ich opłata zawiera cenę mechanizmu, a też typu tkaniny, z jakiej markizy są uszyte. Ważne jest, by była odpowiednio wytrzymała na podnoszenie, w trakcie którego działa mechanizm sterujący. Poza tym linki są w stanie taki materiał przecierać, więc dobranie jego parametrów jest kwestia priorytetową. W przypadku markiz rzymskich lub weneckich w cenie zawarta jest też tzw. robocizna, inaczej usługa ich szycia.