Doktorowie twierdzą, że z przeszkodami hemoroidów borykają się w większości wypadków osoby w wieku powyżej pięćdziesięciu lat, lecz nie jest to końca prawdziwością.

Ta przykra niedogodność dopada też ludzi młodych, co jest wynikiem ich trybu życia, oraz kobiety w ciąży, bez względu od wieku. Hemoroidy, zwane inaczej żylakami odbytu, są to podśluzówkowe, podniesione sploty żylne odbytu oraz okołoodbytnicze, spowodowane przewlekłym, wysokim ciśnieniem krwi w tych fragmentach żył. U kobiet w ciąży jest to z reguły zjawisko przejściowe, na skutek nacisku dziecka w macicy na wewnętrzne organy ciała, na ogół po porodzie dokuczliwości ustępują. Młodzi ludzie w wielu przypadkach mają ten kłopot ze względu na siedzący tryb życia, brak ruchu, co powoduje też ucisk i podniesienie ciśnienia w tych partiach ciała ludzkiego. Hemoroidy są w stanie być mniej bądź bardziej dokuczliwe, najgorsze i najbardziej bolesne są w postaci zewnętrznej, gdzie ból powodowany jest kontaktem z bielizną, przy siedzeniu, nawet podczas chodzenia.

Są w stanie powstawać stany zapalne, jakich leczeniem musi się zająć fachowiec proktolog. W aptekach można nabyć dużo środków farmakologicznych leczących hemoroidy, a czy wolno sobie z nimi radzić na własną rękę? Każdy, kto cierpiał lub ewentualnie cierpi na tę dolegliwość, na pewno ma swoje domowe sposoby na hemoroidy – jeżeli pragniesz poznać inne metody, przetestuj więcej na leczenie hemoroidów. Wolno uśmierzyć ból środkami farmaceutycznymi przeciwbólowymi. Jednak jest to metoda krótkoterminowa, po jakimkolwiek czasie ból wraca.

Co poniektórzy polecają kąpiele w gorącej wodzie, jednak jest to kłopotliwe, bowiem żeby odniosły przydatny skutek, wypada je wykonywać kilka bądź też kilkanaście razy dziennie, co przy regularnej pracy na etacie jest to raczej niemożliwe. Ulgę przynosi smarowanie hemoroidów wazeliną lub ewentualnie inną maścią natłuszczającą, zapobiega to przykremu ocieraniu guzków o siebie oraz o bieliznę. Okazuje się, że niektóre lekarstwa naturalne mamy w zasięgu ręki. Mamy prawo wykorzystać owoce oraz korę kasztanowca, a już wiosną, w każdym parku możemy nazbierać dowolną ilość kwiatów kasztanowca, z których zrobimy silny ekstrakt, napar. Dodany do wody, bądź do robienia okładów, wspomoże w walce z hemoroidami podczas tzw. nasiadówek.