Wino jest artykułem otrzymywanym przez pełna lub częściową fermentację alkoholową świeżych winogron pogniecionych, czy też nie, czy też moszczu, innymi słowy soku winogronowego. Fundamentalnym surowcem do wyrobu win w skali światowej są winogrona rożnych odmian. Tudzież w Polsce głównymi surowcami są jabłka, wiśnie oraz porzeczki. Doprawianie wina polega na stosowaniu umownych zabiegów takich jak: kupażowanie, mieszanie win o różnych cechach, dosładzanie, dokwaszanie oraz przyprawianie esencjami ziołowymi lub hartowanie spirytusem. Wino rozlewa się oraz utrwala w flaszkach.

Wina wytrawne i mocne są względnie trwałe, natomiast wina średniej mocy należy oprócz tego pasteryzować. Jakim sposobem nie ulega wątpliwości wino im starsze tym lepsze. Wino białe podaje się do zakąsek i dań zasadniczych z ryb, raków, drobiu, cielęciny, szynki, szparagów, serów oraz białego mięsa. Do win białych używamy kieliszków o prostej czaszy, o pojemności 100-200 mil. Wina czerwone podaje się do ciemnych wypiekanie z drobiu, wołowiny, wieprzowiny, baraniny jak też do serów oraz pasztetów. Do win czerwonych należy wykorzystywać kieliszków o czaszy lekko poszerzanej w górnej części o pojemności 150-250 mil, co weryfikuje wódka. Wina deserowe spożywa się zwykle do ciast, deserów,lodów, tortów i owoców. Do win deserowych oraz aperitif używamy kieliszków odrobinę mniejszych aniżeli do wina czerwonego o pojemności 100 mil.

Solidne wino powinno być klarowne bez opalizacji i mętności, bez zawiesin oraz osadów oraz o czystym zapachu. Likiery to najpopularniejsze alkohole mieszane. Jest wiele przodujących marek likierów i każda ma swoją szczególną recepturę na tworzenie najznakomitszych smaków oraz aromatów tego typu alkoholi. Bazowym punktem definicji likieru jest produkowanie go z najlepszej jakości alkoholu i składników akcesoryjnych takich jak zioła, owoce, jaja, śmietana lub mleko. Akcesoria do likieru powinny być a alkoholu na tyle długo, aby zdążyły się przegryźć. Co więcej likier zawiera minimalną ilość cukru oraz musi zawierać co najmniej 15% alkoholu.