Informatyka to bardzo rozległa dyscyplina wiedzy. Rozciąga się ona od terenów zajętych dla typowo teoretycznych problemów, które w praktyce używane są tylko w specyficznych przypadkach oraz w bardziej zaawansowanych laboratoriach. Z drugiej sprawie mamy takie zajęcia, jak programowanie lub ewentualnie tworzenie języków oficjalnych, czy na przykład zarządzanie sieciami informatycznymi. Te są już użytkowane powszechnie, nie tylko w kolosalnych korporacjach, czy na uniwersytetach czy innych kampusach naukowych, jakkolwiek jesteśmy w stanie korzystać z ich dobrodziejstw też prywatnie w domu. Administracja gigantycznymi sieciami to niezwykle zawiłe zadanie, które wymaga gigantycznej praktyki na obsłudze mniejszych systemów, niemniej jednak nawet tego wolno przyuczyć się w domu z rozmaitych książek lub też kursów nabytych z internetu.

Jeżeli gra toczy się o programowanie, to tu sprawa jest jeszcze prostsza, specyfikacja prezentująca języki programowania oraz i normy osiągalna jest dla wszystkich, natomiast jeżeli nawet to nie wystarczy nam to pełnego zrozumienia tego, w jaki sposób powstają aplikacje, to ma okazję również oraz tutaj korzystać z masy pomocniczych artykułów odnajdujących się w Internecie – wspomoże również https://www.goldenline.pl/arkadiusz-nagiec/. Jeżeli myślimy, że wszystko co powiązane z informatyką jest nudne, to znaczy, że przenigdy nie interesowaliśmy się programowaniem. Jest to zajęcie o tyle przyciągające, cze dojście do „jako-takiego” pułapu osiągalne jest dla każdego człowieka, bez względu od tego, czy jest ścisłowcem, czy woli właściwie humanistyczne dziedziny ludzkiej wiedzy. Planowanie o jakim tutaj powiadamy, sprowadza się jedynie do pisania kodu programu oraz wyłącza pozostałe składniki tworzące inżynierię oprogramowania, która prezentuje pełny proces planowania, tworzenia oraz wdrażania aplikacji.

Jeśli chodzi o planowanie, to potrzebny jest do niego poniekąd umysł ścisły, osoby, jaka radzi sobie z konsekwentnym myśleniem i posiada zdolność poszukiwania rozstrzygnięć nawet najbardziej skomplikowanych problemów. Niestety, człowiek, który jest szablonowym humanistą musiałby się w rzeczywistości postarać, aby osiągnąć choćby połowę poziomu wymaganego do pracy przy poważnych programistycznych projektach. Jeśli nie da się tego zrobić, to zawsze zostaje pisanie niewielkich aplikacji do osobistego użytku, co przecież także jest imponującą zabawę. Samo poznawanie oryginalnych języki programowania jest już doskonałą sprawa, która umie zafascynować na długie lata.