Tworzenie nowoczesnych tkanin oraz różnych materiałów to dziś bardzo ważne zadanie, w którym wyspecjalizowały się wyznaczone przedsiębiorstwa. Przesłanie wyeksploatowanego materiału jest kolosalne, w następstwie tego materiałoznawcy mają ręce pełne roboty. Obecnie wyjątkowo istotne są wszelkie działania, to właśnie dzięki jakim rozwijają się tkaniny techniczne, masowo stosowane w przemyśle. Trudno wyobrazić sobie postęp w dziedzinie choćby motoryzacji, bez dobrego zaangażowania ekspertów od tworzenia nowych oraz udoskonalania znanych już materiałów. Nie zawsze jednakże nadrzędne jest używanie danych materiałów w przemyśle – co poniektóre popularne materiały jak filc używane są z powodzeniem również w powszednich domowych sprawunkach jak oraz chociażby projektowaniu torebek. Różnego rodzaju włókniny coraz częściej spotkać można także w sprzęcie oraz ubraniu typowo sportowym – sprawdź Drecotton.

Adekwatnie dobrana ogromnej klasy włóknina ma prawo wspomóc zmniejszyć opór wody bądź podnieść termoizolację stroju. Badania nad takimi drobnymi wynalazkami trwają cały czas. Współczesny przemysł jest tak zaawansowany w ogromnej mierze to właśnie dzięki wykorzystaniu współczesnych tkanin i materiałów, jakich jeszcze kilka dekad temu nie planowano nawet w najśmielszych chemicznych wizjach. Zaawansowana chemia i znaczne nakłady na rozwój zagwarantowały pojawienie się wielu oryginalnych materiałów, jakie wypierają starsze lub mniej funkcjonalne lub kosztowniejsze.

Współczesne oraz odkrywcze w swojej strukturze czy składzie włókniny nie od dzisiaj zmieniają rzeczywistość doświadczonych sportowców. Federacje mogące zezwolić sobie na wyposażenie własnych sportsmenów w kosztowne oraz pionierskie ubrania czy akcesoria, nie zastanawiają się ani chwili, mając świadomość, że trochę lepsza włóknina w stroju pływaka to chociażby minimalne kilka setnych sekundy dominacji nad rywalami na jednej długości basenu. Również motoryzacja rozwinęła się w obszernej mierze wykorzystując tkaniny techniczne znacznie podwyższające komfort wykończenia wnętrza pojazdów. Z kolei filc mimo swoich ograniczonych możliwości własną drugą młodość przeżywa w modzie. Stare oraz niemodne tkaniny kolejny raz wracają do łask.