Każdy ma inną osobowość oraz inny temperament. To co nosimy może być do niego dopasowane oraz mówić przede wszystkim o tym kim jesteśmy. Własny styl jest wybitnie ważnym elementem poczucia tożsamości oraz odrębności. Moda powoduje, że jest ona tłumiona, bowiem porzucamy to co swoje oraz idziemy za tłumem naśladując to co robią inni. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że pragnąc być kimś innym zatracamy to co mamy do zaoferowania światu. To w następstwie tego osoby mające swój osobisty styl, w wielu przypadkach odmienny od tego co jest dziś modne są zarówno podziwianie za odwagę, ale również często ostro krytykowane oraz uznawane za osoby ekstrawaganckie.

Wypada też zanotować, że własny styl wymaga kolosalnej odwagi oraz odporności na krytykę, z którą też na pewno się spotka. Niestety to co odbiega od normy i jest w pewien sposób inne uznawane jest za kiepskie i warte potępienia. Dotyczy to zarówno strojów jak i wyrażanych poglądów i upodobań. Nie pragnąc odstawać od grupy oraz bojąc się nie akceptacji ukrywamy swoją osobowość wyłącznie dla świętego spokoju. Młodzież poszukująca swojej tożsamości i swojego stylu często czuje się zagubiona. Moda oraz trendy to ogromna presja by ubiera się modnie i nosić markowe ubrania. W grupie w głównej mierze szkolnej odstawanie oraz wyróżnianie się jest niezwykle niepoprawnie przyjmowane, a wręcz wielokrotnie wyśmiewane.

Sporo nastolatków niezwykle cierpi z powodu odrzucenia przez grupę rówieśniczą nie mając drogich ubrań lub innych popularnych gadżetów, a te w żadnym razie nie muszą być drogie, wypróbuj torebki na lato. Presja środowiska popycha młodych ludzi do próbowania rozmaitych rzeczy oraz przyjmowania stylów innych by być lubianym i akceptowanym. Rodzice wielokrotnie są nadzwyczaj zaniepokojeni dziwnymi strojami jakie nagle rozpoczyna nosić ich dziecko, jeżeli przyłączyć się do którejś z subkultur młodzieżowych. Nie bez jakichkolwiek zahamowań musi być to złe, niemniej jednak nie okazjonalnie wiąże się to z nieodpowiednim towarzystwem. Osoby lubiane często kochane są za to co noszą i jakie ubrania pozyskują, nie jest to naturalnie wyznacznik wartości, jednakże dla nastolatków ma gigantyczne znaczenie, ażeby odkryć własną drogę i własny styl wśród tylu trendów.