Uprawianie każdego sportu powiązane jest z mniejszym, czy też znacznie większym wysiłkiem fizycznym. Jego wielkość zależna jest od motywacji, chęci oraz dyspozycji danego zawodnika. Oraz przede wszystkim tego, czy jest on zawodowcem oraz absorbuje się tylko i wyłącznie daną dyscypliną, czy poniekąd amatorem, który dla radości uprawia sport. W gigantycznej większości sport uprawiają laicy. Zawodowcy to elita. Jednakowoż także oraz laicy są niezmiernie różni.

Na przykład wśród tych biegających są tacy, którzy przebiegają raz, dwa razy w tygodniu parę kilometrów, ale także tacy, jacy trenują sześć razy w tygodniu i następują w tym czasie ponad sto kilometrów. A że rywalizacja wciąga, to wielu z takich biegaczy bierze czynny udział w rozmaitych imprezach biegowych, gdzie mogą się zmierzyć z innymi, podobnymi sobie zapaleńcami. W wypadku tego typu wysiłku wybitnie częste jest sięganie przez zawodników po różnego typu tanie odżywki, jakie mają za zadanie wspomóc rozwój zawodnika oraz dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników.

Wysiłek bowiem w znacznym stopniu wyczerpuje siły organizmu i powoduje, że trzeba w zwiększonym wymiarze uzupełniać braki. Dla każdego sportowca właściwe odżywianie się jest czynnością nadzwyczaj ważną, mającą obfity wpływ na osiągane rezultaty. Suplementy powodują, że zawodnik zyskuje znacznie większą pewność, że jego organizm dostaje wystarczające ilości wszystkich składników potrzebnych do utrzymania kondycji przed, w trakcie oraz po wysiłku.

Dzięki suplementom węglowodanowym, które są najważniejsze dla biegaczy, mięśnie otrzymują niebezcelową im ilość glikogenu, który je napędza oraz który w trakcie wysiłku wyczerpuje się ekspresowo. A prędka regeneracja jest tu niezmiernie potrzebna, bo nieraz następny wysiłek następuje już dodatkowego dnia. To zadanie wyśmienicie spełniają właśnie tego typu suplementy. Bardzo atrakcyjne są też rozmaitego typu żele energetyczne, będące odmianą suplementu. Stosowane podczas wysiłku przywracają na jakiś czas siłę i energię, żeby nie tracić tempa oraz dystansu, co jest bardzo istotne w czasie zawodów.