Jak wynika z niedawno uskutecznionych badań socjologicznych już co piąty Polak ma wykształcenie lepsze. Jeszcze do niedawna odsetek ten był znacznie niższy. Kilkanaście lat temu badanie było dziedziną osób pochodzących z rodzin tak zwanych inteligenckich, jacy mieli ambicję na stworzenie zawrotnej kariery zawodowej. W dzisiejszych czasach wśród młodych ludzi można zanotować trend, w myśl jakiego najzwyczajniej w świecie wypada po zdaniu matury pójść na studia. Czy niemniej jednak jest to sposób na polepszenie własnego życia?

Pośród studentów jest obecnie dużo osób wywodzących z drobnych miejscowości, z rodzin od lat zajmujących się rolnictwem. Są to ludzie, dla których ukończenie studiów rzeczywiście kojarzy się z poprawą własnego statusu cywilnego. Prócz tego wyjazd na studia do większego miasta daje też szansę nawiązania nowych kontaktów, rozszerzenia horyzontów oraz w końcu wyrwania się z prowincji. Takim jednostkom niejednokrotnie zależy, aby na studiach osiągnąć jak bardzo dobre wyniki. Zdają sobie sprawę z tego, że ich plan dotyczący opuszczenia na stałe małej miejscowości oraz podniesienia jakości własnego życia powiedzie się tylko w owym czasie, kiedy będą najlepsi. Konkurencja na rynku pracy jest przecież kolosalna, a wychowanków studiów wyższych z roku na rok przybywa.

Sytuacja, w której mury uczelni wyższych co roku opuszczają tysiące młodych i ambitnych ludzi doprowadziła niemniej jednak do tego, że obecnie studia wcale nie gwarantują bardziej profesjonalnego oraz dostatniego życia. Tak rzeczywiście pracodawcy nauczyli się już, że mogą z absolwentów wybrać tych, którzy po prostu stawiają najmniejsze warunki. W efekcie współczesny rynek pracy jest przesycony poprawnie wykształconymi ekonomistami, prawnikami czy lekarzami, którzy nie mają perspektyw na przyzwoicie płatną pracę i w wielu przypadkach muszą zadowolić się tylko bezpłatnym stażem lub ewentualnie pracą za parę groszy. Właśnie dlatego tak znaczący jest słuszny wybór kierunku studiów i notoryczne podnoszenie własnych kwalifikacji przez kończenie dodatkowych kursów oraz studiów podyplomowych.