W naszym kraju straż pożarna dzieli się na dwie grupy, pierwsza z nich to straż profesjonalna, a druga to ochotnicza straż pożarna. W pierwszej kolejności zrecenzujmy pierwszą z nich. Ludzie jacy zdecydowali się pracować w tym typu straży pożarnej musieli przejść długą drogę do tego, albowiem tutaj nie wystarczyły chęci, lecz odpowiednie przygotowanie fizyczne, oraz psychiczne, a nawet kandydaci na strażaka muszą zdać testy z matematyki i fizyki, a co najważniejsze powinni wykazać się odwagą i udowodnić że ludzkie życie stawiają ponad wszystko.

Obywatele wyjeżdżają na akcje prawie dzień w dzień w których jest niebezpieczeństwo utraty życia, ale są do tego należycie przygotowani oraz to daje im największe szanse na przeżycie oraz czyni ich dużymi bohaterami – oto osp. Co do drugiej grupy nie ma już tak ogromnych wymogów, z reguły na początek wystarczają chęci, dopiero następnie uczy się ich trafnych zachowań w trakcie akcji, no oraz te nie zdarzają się tak w szeregu przypadków oraz nie na taką skale jak w pierwszym przypadku, bowiem regiony takich ochotniczych straży są niezmiernie małe, występują z reguły na wioskach, lecz oraz tam ma prawo zdarzyć się pożar, w którym będą musieli dobrowolnie narażać swoje życie, skutkiem tego również nie ujmujmy im chwały za to co robią.

Ludzie jacy chcą wykonywać pracę w zawodowej straży pożarnej, muszą przejść ciąg testów, składających się z trzech etapów. Takie testy aranżowane są raz na jakiś czas oraz to na dany teren zwykle na województwo. Figury które myślą że te testy sprowadzają się tylko do przedstawienia swojej sprawności fizycznej są w małym błędzie. Tak jak wcześniej było zapisane test ten składa się z trzech etapów, więc cały test podzielony jest również na trzy dni.

Pierwszego dnia kandydaci na strażaka, podchodzą do egzaminu teoretycznego i jest on przedzielony na dwie dziedziny, pierwszą z nich jest matematyka zaś drugą fizyka. Po napisaniu tych testów mają dzień wolny, a drugie dnia spotykają się na sali sportowej, gdzie muszą wykazać się wielką wytrzymałością, prezentują również na niej swoją siłę i pierwszą pomoc w praktyce, ten program jest ułożony umyślnie tak żeby wybrać tylko ludzi którzy właściwie nadają się do straży, więc większość z nich odpada. Trzeciego dnia spotykają się tylko osoby które przeszły przez te dwa dni wzorowo na badaniach medycznych, jakie tylko dzielą ich od upragnionego celu.