Meble drewniane przynależą do w największym stopniu tradycyjnego wyposażenia w każdym mieszkaniu. To przykre w związku z cenami drzewa i raportami ekologów alarmujących o zagrożeniach powiązanych z wycinaniem drzew, meble drewniane są nadzwyczaj kosztowne. Większość mebli jakie odnajdują się w naszych mieszkaniach ma z drewnem tyle wspólnego, że pozostała wyprodukowana z jego odpadów.

Meble „paździerzowe” panują w naszym państwie od lat sześćdziesiątych. Trzeba niemniej jednak przyznać, że z początku ten rodzaj płyt był o wiele solidniejszy aniżeli w dzisiejszych czasach. Nie da się zataić, że meble z płyt paździerzowych nie nalezą do solidnych a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Jedyna ich zaleta polega na tym, że są tanie i dostępne i, że wyprzedaje się je w niezwykle wielu wzorach. Znacznie więcej wytwórców zajmuje się wyrobem tanich mebli a jest to powiązane z większym popytem na ten typ artykułu. Kupującym mniej zależy na niezawodności umeblowania aniżeli na częstej zmianie wystroju wnętrza mieszkania. Meble drewniane trafiają do domów osób ceniących jakość oraz klasykę, jacy nie zmieniają umeblowania co kilka lat.

Meble drewniane to zakup na długie lata. Wolno je poddawać renowacji, zmieniać, przestawiać niemniej jednak trudno je uszkodzić i zniszczyć. Proces odnowy starych mebli jest zagmatwany niemniej jednak ma okazję sobie z nim poradzić figura obdarzona starczającą dawką cierpliwości – znacznie więcej na kleje do drewna. Przy remontu nie wolno się śpieszyć, w następstwie tego jeśli oczekujesz szybkich oraz spektakularnych sukcesów zaraz na początku to możesz być rozczarowany.

Sporo z preparatów, których używa się przy renowacji mebli ma właściwości drażniące. Osoba zajmująca się odnawianiem powinna mieć świadomość pewnego niebezpieczeństwa jakie wiąże się z tą pracą. W zależności od stopnia uszkodzenia lub też zniszczenia mebli stosuje się przeróżne techniki renowacji. Do odnawiania nadają się tylko meble drewniane dobrej jakości, najodpowiedniej wyprodukowane ze szlachetnych rodzajów drzew. Nie można odnawiać mebli z płyt paździerzowych ponieważ nie jest to materiał, który podaje się odnowie.