Turystyka cieszy się coraz większą renomą. Podróżuje się przy tym nie tylko w najbliższe okolice, ale też o wiele dalej, do odległych rejonów kraju czy nawet za granicę. Wszystkie podróże na ogół trwają dłużej aniżeli jeden dzień. W takich wypadkach koniecznie trzeba też pomyśleć o zorganizowaniu godziwego zakwaterowania. Aktualnie wyróżnia się już kilka rodzajów miejsc turystycznych, które różnią się między sobą standardem, wielkością oraz ceną.

Do najdroższych miejsc noclegowych zaliczają się w głównej mierze hotele, jednakowoż tylko te z największą ilością gwiazdek. Za najwyższą cenę gość hotelowy otrzymuje cudownie wyposażony pokój, a również może korzystać z rozmaitych usług pobocznych, jakie proponuje hotel, np. SPA czy restauracja – oto Sale Bankietowe Dwór Czarneckiego. Mniejsze oraz tańsze od hoteli są pensjonaty. Także otrzymuje się odpowiednio wyposażony pokój, jedna już nie tak komfortowy jak pokoje w hotelach najwyższej klasy. Godnie pensjonat to propozycja perfekcyjna dla osób, które nie kochają tłoku, hałasu, a zamiast tego wybierają kameralną atmosferę, ciszę i spokój. Do podróżowania nikogo już nie trzeba celowo namawiać. Przemysł turystyczny staje się już nawet swego rodzaju modą, głównie w okresie letnim, kiedy tak właściwie w czasie urlopu każdy stara się gdzieś pojechać.

Zdecydowana większość wakacyjnych wyjazdów trwa dłużej niż jeden dzień. W takich wypadkach koniecznie pomyśleć należy od razu o zorganizowaniu odpowiedniego zakwaterowania. Gdy pogoda dopisuje, w środku sezonu załatwianie lokum od ręki może się ukończyć niespodziewaniem rozczarowaniem.

W zależności od własnych wymogów i przede wszystkim możliwości walutowych, ludzie wybierają różnorodne miejsca noclegowe. Poszczególne ich typy różnią się w głównej mierze standardem, wielkością i ceną. W większości wypadków im wyższy jest kanon, tym wyższa staje się również cena. Do najdroższych miejsc noclegowych kwalifikuje się w głównej mierze hotele, jednak z obszerną ilością gwiazdek, w większości wypadków z pięcioma. W miarę przystępne stawki są już za to za rezerwowanie pokoju w hotelu trzygwiazdkowym. Zdecydowanie najtańszym miejscem noclegowym są pola biwakowe. Nawet niemniej jednak podstawowy zakres ich usług pozostawia wiele do życzenia.