Mnóstwo małżeństw, zwłaszcza w młodszym wieku, doświadcza różne problemy oraz kryzysy. Tego typu zjawiska są nieuniknione w każdym związku ludzkim. Nie tylko wobec tego związki małżeńskie borykają się z codziennymi trudnościami w samym byciu wspólnie. Tu jednakże wiele par nie zdaje egzaminu ciężkich chwil. Niejednokrotnie dociera do rozwodów. Jest to najłatwiejszy sposób na wykluczenie zaistniałego problemu partnerskiego. Rozwód stał się wobec tego lekarstwem na całe zło małżeńskie. Nie jest to niemniej jednak perfekcyjna opcja ratunku. Pojawią się one bowiem oraz w innych związkach, nie tylko małżeńskich. Nieodzowne jest zatem zachowanie zdrowego dystansu oraz nie poddawanie się od razu.

Trzeba nie zapominać, że na rozwody zawsze przyjdzie pora, a nieraz nie wolno już odwrócić nieprawidłowo podjętej decyzji o rozstaniu. Wszystkiego rodzaju przejściowe kłopoty, jak sama nazwa uwypukla, mają charakter typowo przejściowy. Musi zatem nastąpić ich kres. Nieraz następuje to stosunkowo ekspresowo, a niekiedy nieodzowne jest uzbrojenie się w większą dozę cierpliwości. Coraz częściej użytkowaną formą rozstania się małżeństwa jest rozwód. Dzięki niemu obie strony zyskują wolność i swobodę decydowania samodzielnego o dalszym życiu. Sądowe decyzja rozstania powoduje, że nie jesteśmy już zależni od drugiej figury, ani również nie ponosimy odpowiedzialności za jej błędy.

W chwili aktualnej rozwód coraz to bardziej honorowany jest wśród społeczeństwa, chociaż nie wszyscy skłonni są zaakceptować jego następstwa – potwierdza to adwokat lublin rozwód. Dla silnie religijnej części społeczeństwa wszelkiego rodzaju rozwody są naganne i nieakceptowane. Świadczy to, że nawet najwyższe instytucje sądowe nie mają prawa orzekać o zakończeniu związku małżeńskiego. Przysięga składana przy świadkach oraz przed ołtarzem ma moc wieczną oraz obowiązuje nawet po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego. Takie rozumienie przykazań religijnych oraz zasad działania kościelnego sprawia, że nie możemy mówić o rozwodzie, jako o zwolnieniu nas z obowiązków wypływających z zawartego związku małżeńskiego. Nie zawsze zatem rozwód ma moc, która pozwoli nam na powiedzenie o partnerze w czasie minionym.