Organizując wybudowanie mieszkania lub mieszkania, w którym będą pionowe ciągi komunikacyjne, zastanowić się trzeba poważnie nad tym, komu polecić wykonanie schodów. Jeśli mają to być schody metaliczne, nie ma kłopotu z kupnem gotowych. Nie jest także pokaźniejszą filozofią dla firmy budowlanej wykonanie schodów betonowych lub też okładanych ceramicznymi płytkami, nawet jeśli przewidziane są do prezentacji zewnętrznej. Tudzież stworzenie schodów kamiennych lub drewnianych wymaga na pewno ręki wyrobionego i uczciwego zawodowca.

Drewniane schody służyć mają przez wiele lat a nawet przez pokolenia, w następstwie tego nie ma sensu oszczędzać pieniędzy na surowcu do ich wykonania. Towarem nadającym się na sztywne schody jest drzewo twarde oraz odporne na ścieranie, a więc pochodzące z drzew liściastych, takich jak buk, grab, dąb, jesion.

Drzewo to jest droższe od drewna z drzew iglastych, lecz bezsprzecznie o wiele bardziej mocne. Surowiec ma obowiązek być również przesezonowany, a w takim razie nie pochodzić ze świeżo ściętych drzew, gdyż takie deski nadzwyczaj mocno „pracują”, co może prowadzić do spękań oraz wypaczeń stopni. Miejskie budownictwo wielokondygnacyjne sięga swoją tradycją do czasów średniowiecznych, kiedy tak właściwie pierzeje przy kluczowym rynku zabudowywane były jak najciaśniej, by maksymalnie wykorzystać przestrzenie placu. Powstawały w owym czasie wąskie oraz idealne, przytulone do siebie kamieniczki, które do dziś urzekają nas swoją malowniczością. Wejścia do kamienicy podkreślone było nieraz kamiennym portalem oraz takimiż schodami, tudzież konstrukcja dachu, stropów między kondygnacjami i schodów była drewniana.

Drewniane schody łączyły piętra oraz poddasza ciągnąc się w wąskich oraz ciasnych klatkach schodowych – wypróbuj schody na beton. Początkowo były tylko z surowego drewna, następnie pokostowano je oraz malowano farbami olejnymi, jednak to już czas XIX wieku. Przeprowadzone z grubych desek, poprzez wieki sprzyjały swoim lokatorom i odwiedzającym ich gościom. Pośrodku drewnianych stopni widać widome wgłębienia i bruzdy zrobione tysiącami ludzkich stóp, przyodzianych w buty o typu oraz fasonie zależnym od epoki, pory roku, zamożności oraz płci właściciela.