W dzisiejszych czasach niemal każdy, kto zdaje maturę, decyduje się na dalsze kształcenie. Tak w zasadzie młodych ludzi zmusza do tego sytuacja polskiego szkolnictwa i sytuacja na rynku pracy. Po liceum ogólnokształcącym, lub nawet po liceum profilowanym nie ma się jakkolwiek zawodu. A to oznacza, że wypada go pozyskać w trakcie dalszej nauki. Fakt ten łączy się jednakże z tym, że wypada podjąć decyzję odnośnie kierunku, jaki będzie się badać.

Mimo pretekstom podjęcie jej jest dla młodych ludzi wielkim wyzwaniem. Tylko nieliczni wychowankowie szkół średnich zdają sobie sprawę z tego, co pragnęliby w życiu robić. Inni w szeregu przypadków decyzję o aplikowaniu właśnie na taki a nie inny kierunek studiów podejmują niesłychanie spontanicznie. I w głównej mierze kierują się tutaj nie swoją pasją, jednakowoż wszystkimi rankingami, zapowiedziami socjologów oraz artykułami prasowymi, które przedstawiają najbardziej przyszłościowe kierunki studiów. Nie ulega wątpliwości przecież, że decyzja dotycząca wyboru należytego kierunku studiów to decyzja nieomalże na całe życie. I choć w obecnych czasach niezmiernie łatwo jest się przebranżowić czy też najzwyczajniej w świecie rozpocząć studia na innym kierunku czy specjalności, podjęcie złej decyzji może skutkować stratą kilku lat. Zostaje wobec tego zapytanie, który kierunek studiów najporządniej wybrać?
Wedle znawców obecnie najbardziej zyskowne kierunki studiów to te powiązane z informatyką, robotyką oraz automatyką. W dobie postępującej bezustannie technicyzacji i automatyzacji nieomalże wszystkich sfer życia prawdziwi fachowcy, znający się na budowie karkołomnych machin i osoby potrafiący takie machiny konstruować na pewno będą w cenie. Humaniści mogą z kolei postawić na studiowanie filologii obcych. Najbardziej opłacać się będzie jednak zgłębianie tajników jakiegoś mało popularnego języka, jak chiński czy turecki. Jego znajomość może być odpowiednia w czasach postępującej bez ustanku globalizacji. Pracę po studiach na pewno znajda również ekonomiści. Mimo to muszą być w istocie dobrzy w tym, co robią, bo absolwentów ekonomii i kierunków pokrewnych jest już wielu.