Dzisiaj na całym świecie da się zanotować zdecydowany wzrost znaczenia ruchów ekologicznych i innych silnych lobbujących za zieloną energią instytucji. Motoryzacja długo podtrzymywała się przed wprowadzeniem rozwiązań sprzyjających ekologii – dzisiaj te marki, które opierały się najdłużej liczą straty w czasie kiedy pionierzy ekologicznych silników hybrydowych mogą liczyć przychody wynikające nie tylko ze sprzedaży tych prototypowych pojazdów, jednakowoż przede wszystkim z wizerunkowych i marketingowych przychodów.

Ekologia jest uznawana za skok cywilizacyjny i te kraje, które jako pierwsze przechodzą na energię ze źródeł odnawialnych przecierają szlaki – nie wyłącznie rząd musi niemniej jednak pragnąć zmian, wszystko zależy od gotowości społeczeństwa do życia według innowacyjnych norm.

Jak najbardziej to państwo przynosi pieniądze na inwestycje w system energetyczny czy przejście na zieloną energię lub to ze źródeł geotermalnych czy pływów wodnych, czy też najbardziej popularnego dziś źródła – energii słonecznej. To właśnie dzięki temu, że tak obszerna jest konkurencja na rynku wytwórców oraz monterów panelów słonecznych, nawet rodziny konstruujące własny dom dywagują instalacja takich paneli na dachu.

W współczesnych państwach wydatki na innowacyjne inwestycje jeszcze nie tak dawno stanowiły gigantyczną część rocznego budżetu pełnego państwa – poczytaj więcej na papier kablowy. Jakkolwiek za wieloma z tych inwestycji stała uzasadniona potrzeba, przed jaką inne państwa wydające w tym momencie na pilniejsze trudności staną w przyszłości. Jednym z takich zagadnień w minionych dekadach stała się bez wątpienia zielona energia, inaczej powszechne zastosowanie energii występującej w otoczeniu – promieniach słonecznych, pływach wodnych czy sile wiatru i przetwarzanie jej przez profesjonalne turbiny oraz inne techniki w energię elektryczną.

Prąd tak samo jak nafta czy gaz jest współczesnej cywilizacji nieodzowny do przetrwania, a nie jedynie ekolodzy dostrzegają rosnące problemy oraz zagrożenia związane ze zmniejszającymi się zasobami surowcowymi, rosnącymi wydatkami pozyskania energii nie mówiąc już o zagrożeniach. W minionych latach doszło do paru tragicznych w skutkach defektów elektrowni jądrowych, przez które opinia publiczna jest wyjątkowo chłodno nastawiona do wszystkich gigantycznych budynków mających dać prąd na następne dekady.