Pośród wielu lekarzy jacy pracują aktualnie na naszym rynku lekarskim i jacy muszą nam służyć i pomagać, bardzo znaczącą acz niedocenianą rolę pełnią psychiatrzy. Niestety nie kojarzą się oni dobrze, a udanie się do takiego specjalisty graniczy z cudem, jeśli chodzi o wolę człowieka. W obecnych czasach w polskim społeczeństwie dominuje przekonanie, iż psychiatra powinien zajmować się jedynie ludźmi niezmiernie chorymi, jacy cierpią na ostre zaburzenia osobowości. Przeważnie choroba psychiczna łączy się z ogromną marginalizacją i wykluczeniem społecznym.

Większa część ludzi łączy zaburzenia psychiczne z nadzwyczaj poważnymi chorobami, jakie wymagają hospitalizacji w zakładzie zamkniętym. Jednakże okazuje się, iż coraz to więcej osób cierpi na różnorodnego typu dokuczliwości, które żądają pomocy specjalistów takich jak psycholog lub ewentualnie psychiatra – psychoterapia Katowice. O ile niemniej jednak wsparcie psychologa i sesje u tego terapeuty stają się w ostatnim czasie modne, o tyle psychiatry ludzie najzwyczajniej w świecie się boją. W szeregu przypadków nie zdają sobie kwestii z tego, że w dużej grupy przypadkach to właśnie on ma prawo bardziej pomóc. Większość osób uważa, iż pomoc psychiatryczna jest przydatna jedynie wówczas, gdy psychoterapia zawodzi.

Jakkolwiek okazuje się, że w wielu wypadkach perfekcyjne efekty zapewnia jednocześnie pomoc psychoterapeuty i psychiatry. Tutaj należy jednakże sprecyzować, czym obie te osoby się absorbują. Psychiatra to najzwyczajniej w świecie lekarz, który rozwiązuje kłopoty medyczne. To właśnie ten profesjonalista ma prawo do przepisywania leków antydepresyjnych czy innych, jakie pomagają złagodzić symptomy wielu schorzeń psychicznych lub gruntownie te choroby wyleczyć. Psychoterapeuta bądź też psycholog z kolei wspomaga pacjentom w absolutnie inny sposób. Spotyka się z nimi na sesjach, rozmawia i stara się im pomóc w odbudowaniu poczucia własnej wartości, nabraniu pewności siebie lub chęci do życia. Psycholog bierze tu pod uwagę też takie elementy, jak na przykład sytuacja rodzinna czy środowiskowa oraz wpływ wydarzeń z przeszłości. Tak w takim razie widać nienagannie, iż psychiatra i psychoterapeuta powinni ze sobą współpracować.