Jest tak wiele odmian zawodu psychologa, że można się w nich pogubić. Niekiedy może się też okazać, że szuka się nie tego, kogo się znajduje. Należałoby jest w takim wypadku porządnie wcześniej zasięgnąć informacji, kto jest kim i z jakim kłopotem, czy też sytuacją, do kogo się wybrać. Wydaje się to być mocno skomplikowane, jednak w rzeczywistości pod żadnym pozorem takie nie jest. Psycholog jest z reguły osobą, która ma tytuł magistra lub nawet doktora. Nie zajmuje się on wyłącznie przyjmowaniem klientów we własnym gabinecie i pomaganiem w ich życiowych chwilach. Psycholog Warszawa wybitnie niejednokrotnie jest zatrudniany do zadań specjalistycznych, na przykład w kryminologii czy też sądownictwie, a również w zakładach pracy bądź też do kontroli kandydatów w rozmaitych branżach. Trener jest wskazówką. Nieczęsto kiedy rozwiązuje bardzo istotne problemy, jednakże jest przez dłuższy okres czasu przy pacjencie oraz stara się go kierować na profesjonalne ścieżki, podpowiadając, jak żyć.

Można go skonfrontować do trenera na siłowni, czy także w grach zespołowych. Doradcę wolno potraktować podobnie, jak trenera, bowiem nie analizują oni dogłębnych procesów psychologicznych, wyłącznie podpowiadają suche rozwiązania. Natomiast terapeuta, podobnie jak psycholog, gdyby wyłącznie miał na to czas, jest od dokładnej analizy procesów psychologicznych. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, zarówno psychologa, jak oraz osoby, która zdecydowała się na wizyty. Psycholog sam na ogół określa kwotę, za którą przyjmuje na daną sesję.

Praktycznie w każdym mieście są kliniki, w których specjalista umysłu ludzkiego przyjmuje za darmo, z tytułu Narodowego Funduszu Zdrowia, jednakże wypada się liczyć z tym, że mogą być tam znaczne kolejki do zapisania. Generalnie, każdy psycholog powinien brać pieniądze za swoje usługi, bo właśnie w tym kierunku kształcił się przez długi okres czasu i taki jest jego zawód. Jeśli chodzi o miejsce przyjmowania, także wszystko zależy od indywidualnego wypadku. Wielu psychologów ma własne gabinety, inni korzystają z uprzejmości klinik i tam akceptują pacjentów, a jeszcze inni przyjmują we własnym mieszkaniu.