Ziołolecznictwo na długie lata odeszło w zapomnienie, wyparte przez medycynę opierającą się na syntetycznej produkcji lekarstw. Zioła uznano wtenczas za mało pewny specyfik leczenia, a część autorytetów lekarskich z przełomu XIX oraz XX w. twierdziła nawet, iż są nadzwyczaj niezdrowe oraz trujące. Współcześnie jednakże zioła z powrotem uzyskują dobrą sobie rangę we dzisiejszej medycynie dzięki popularyzowaniu medycyny naturalnej.

Zioła warto jest wykorzystywać w wypadku wszystkich lżejszych schorzeń. Nie mają bo tak drastycznych incydentalnych środków działania jak większa część medykamentów. Część dzisiejszych internistów i pediatrów zaleca nawet w przypadku infekcji korzystanie z ziół i wyraźnie odradza zastosowanie antybiotyków.

Na przykład, w przypadku infekcji oraz zapaleń gardła oraz migdałków czy anginy, doktorowie polecają płukanki z szałwii, która ma silne działanie ściągające, antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Jednakże zdarza się w wielu przypadkach, iż same zioła nie wystarczają oraz terapię wypada wspomagać antybiotykami – wtedy rekomendujemy nasiona white widow. Polska jest krajem o nadzwyczaj bogatej oraz różnorodnej faunie. Na jej terenie występuje nadzwyczaj dużo roślin o właściwościach leczniczych. Zioła w Polsce pojawiają się zarówno w przyrodzie, np. na łąkach czy w lasach.

Ze względu na przydatne warunki geograficzne również uprawia się je w hodowlach. Najatrakcyjniejsze polskie zioła znajdują zastosowanie również w medycynie, jak i w kuchni. Są to m.in. bazylia, tymianek, kminek, koper, pietruszka, majeranek, rumianek, szałwia, tymianek oraz mięta.

Przetwarza się je, np. suszy czy też mieli i sprzedaje w następnej kolejności w formie przypraw bądź też także wiąże w pęczki oraz sprzedaje się je w naturalnej formie. Z wielu ziół produkuje się również napary oraz herbaty, np. z szałwi oraz rumianku. Inne kultowe oraz cenione polskie zioła to dzika róża, jałowiec, brzoza, pokrzywa, podbiał, kasztanowiec, krwawnik, lipa, mniszek lekarski, babka lancetowata, głóg dwu oraz jednoszyjkowy, borówka czernica. Odnajdują zastosowanie głównie w medycynie naturalnej, głównie w fitoterapii i aromaterapii.