W swoim początkowym założeniu osiedla miały tworzyć miejsce nie tylko czysto mieszkaniowe, lecz również zawierać budynki użyteczności publicznej, jak szkoły, banki, poczty, sklepy. Zresztą, w oznaczającej znacznej większości przykładów znajdują się one na parterach bloków, lub wieżowców w umyślnie do tego przystosowanych lokalach. Każdy odpowiedni architekt zdaje sobie sprawę z tego, jak niesłychanie ważne jest to założenie i projektowanie wnętrz mieszkalnych. Należy tutaj wziąć pod szczególną uwagę szereg różnych założeń oraz – cóż, należy z góry przewidzieć pewne rozwiązania, które mogą posiadać kolosalne znaczenie dla powodzenia całej koncepcji.
Niemałą rolę odgrywa tu też architekt wnętrz, jaki także musi dbać o kwestię urządzenia każdego z lokali. Kluczową zasadą łączącą zarówno samą kwestię architektury osiedli oraz urządzania ich wnętrz jest reguła ergonomiczności – prócz tego, aby coś się przyzwoicie prezentowało, powinno działać zgodnie ze swoim przeznaczeniem. W architekturze osiedli architektom udaje się w świetny sposób sprostać postawionym wyzwaniom.

Dzisiejsza architektura

Chwilowo dziedzina architektury jest jedną najbardziej wyraziście widzianych, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej. Każdy projektant, w oparciu o swoją wiedzę oraz doświadczenie potrafi stworzyć ściśle mówiąc niezwykłe projekty, co jest zresztą całkowicie dostrzegalne. Współczesna architektura stara się w możliwie najlepszy sposób wykorzystać dostępną przestrzeń, dotyczy to rzecz jasna budynków rozmaitego rodzaju, nie tylko domów, lecz również tych użyteczności publicznej.

We współczesnej architekturze na pierwszy plan wychodzi przede wszystkim nowatorski projekt, czyli coś, co można umieścić w kategorii wyglądu. W końcu ważne jest to by budynek jak najodpowiedniej się prezentował. Nie bez przyczyny nadzwyczaj ważne są tu osiągnięcia w zakresie nowoczesnych technologii, gdzie wolno skorzystać z otrzymywanych gotowych szczegółów do budowy, dzięki czemu budynki mogą powstawać w w rzeczy samej krótkim czasie. Ma tutaj także pole do popisu każdy projektant wnętrz, gdzie wolno ciekawie wykorzystać dzisiejszy design.