Mnóstwo osób wyjeżdża do pracy zagranicę. Wiadomym jest, że zarobki w takich krajach jak Niemcy są znacznie lepsze aniżeli w Polsce. Różnorodność prac też jest tutaj dowolna, lecz to gdzie się zaangażować może zależeć od konkretnej osoby. Przykładem będzie tutaj z pewnością opiekunka – więcej na opiekunka bez znajomości języka niemieckiego. Wiadomym, że tym przypadku najczęściej oczywiście chodzi o kobietę. Opiekę wolno stanowić nad dziećmi, lecz jednakże częściej mówimy tu o zajmowaniu się osobami starszymi. Tu możemy nie posiadać specjalnych kwalifikacji (choć te są mile widziane), wystarczy mieć tylko dobre podejście i zapał.

Jeżeli mówimy o Niemczech, to zatrudnianie opiekunki dla osoby starszej jest tu niezwykle popularne. Prawidłowo jednak w tym celu znać język niemiecki, ponieważ to może wesprzeć w kontakcie z pracodawcą. Z reguły mamy do czynienia z osobami prywatnymi, które to wypatrują kogoś, kto ma okazję się zająć starszą kobietą, lub również mężczyzną. Bywa albowiem tak, że młodzi ludzie mają własną pracę, rodzinę i obowiązki i nie mają na tyle czasu by zająć się rodzicami w podeszłym wieku, tym znacznie bardziej kiedy to mieszkają w rozmaitych miejscach. Wtenczas to z zapałem zatrudniają kogoś. Może to być figura z opieki społecznej, czy nawet pielęgniarka (nie rzadko takie osoby starsze chorują), lecz wtenczas to poniekąd mówimy o krótkiej wizycie ukierunkowanej na jeden cel.

Jakkolwiek opieka taka może dotyczyć wielu czynności. Nie tylko pomoc przy takiej osobie potrzebującej, jednakowoż też sprzątanie, gotowanie, pranie. Jeśli taka wymagająca pomocy figura jakoś sobie radzi, jest łatwiej, jednak w pewnych momentach należy kogoś takiego nakarmić, podać leki, wspomóc się umyć, przebrać. Bywa tak, że już samo dotrzymanie towarzystwa jest mile widziane, choć oczywiście opieka nie ogranicza się wyłącznie do tego. Wolno nadmienić, że osoby z Polski ochoczo decydują się na taki „angaż” w Niemczech właśnie.

Jest to kraj sąsiedni oraz przypuśćmy opieka taka może mieć miejsce w wyznaczonych dniach, niemniej jednak nie rzadko także miesiącach. Są przypadki, gdzie taka postać jedzie na trzy miesiące, po czym na przykład na miesiąc wraca do Polski. Po odbyciu takiej przerwy wraca w to samo miejsce, do tej samej osoby. To jednakże w wielu przypadkach jest zależne od indywidualnych ustaleń pomiędzy obiema portalami.