Kawa przetwarzana i przede wszystkim hodowana jest w rozmaitych państwach. Ażeby możliwe było wyprodukowanie ziaren kawy w miejscu, w którym chcemy założyć plantację ma obowiązek być adekwatnie ciepło, musi być trafna wilgotność. Większa część kawy produkowana jest w Ameryce Południowej i Azji. Znikome ilości w Afryce. Bez wątpliwości do największych wytwórców zalicza się Brazylię. Stamtąd na rynek światowy wypuszcza się ponad dwa miliony ton kawy.

A jest to w istocie wybitnie wiele. To nieomalże trzydzieści procent ogółu kawy, jaka trafia na rynek światowy. Drugim co do wielkości wytwórcą jest Wietnam a niedługo za nim plasuje się Indonezja. I to naturalnie z tych krajów kawa jest zdecydowanie perfekcyjna. Sporo osób kupując w punktach sprzedaży kawę zwraca szczególną uwagę na to skąd pochodzą ziarna kawy. Znikome ilości kawy zbierane są w Ugandzie, Hondurasie oraz Etiopii.

To właśnie rynek kawy dostarcza tym krajom milionowe dochody. A hodowla kawy wcale nie jest rzeczą prostą, zobacz kawa brazylijska. Każdy miłośnik tego rozbrajającego napoju ma obowiązek to wiedzieć.

Niezwykle wiele osób twierdzi – nieraz trochę przekornie, że żyje, funkcjonuje wyłącznie dzięki kawie. Wiele milionów dorosłych osób każdego dnia rano pije ten orzeźwiający napój. Kawa zawiera kofeinę w takim razie faktycznie pobudza nas do życia, powoduje, iż organizm budzi się ze snu, stajemy się bardziej energiczni. Kawa ma wiele pozytywnych cech. Jest nią choćby to, iż sprawia ona, iż nasza idealna pamięć jest poprawniejsza, sądzimy trzeźwo, znika zmęczenie. Wychylenie filiżanki kawy poprawia prowadzoną przez nas koncentrację. W następstwie tego też niekiedy w ciągu dnia powinniśmy taką właśnie kawę wypić.

Musimy jednakże uważać na jej ilość. Nie jesteśmy w stanie pić nazbyt wiele kawy. Musimy tego pilnować. Oszałamiającą ilością jest dwie filiżanki niezbyt mocnej kawy. Dotlenia to skonstruowany przez nas organizm oraz przyspiesza spalanie kalorii. Badania dowodzą też, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre choroby takie jak cukrzyca czy nowotwory. W wielu przypadkach możemy również zanotować, iż po napiciu się kawy – dosyć mocnej znikają bóle, a w zasadzie ból głowy. W pewnych sytuacjach właśnie kawa działa prawidłowiej oraz szybciej niż leki przeciwbólowe – a to dzięki kofeinie, która zawarta jest w tym napoju.