W księgowości i rachunkowości, jako w jednych z w najwyższym stopniu rozwijających i potrzebnych dyscyplin, niezmiernie znaczącą rolę odgrywają wszystkie pomocy sprzyjające do ułatwienia pracy. Takimi pomocami są niewątpliwe liczne programy komputerowe umożliwiające utrzymanie porządku w papierach. Jak wiadomo obie te dziedziny to dużo dokumentów, rachunków, istotnych notatek oraz umów z kontrahentami, które w wielu przypadkach w najmniej oczekiwanym momencie są nam potrzebne. Dlatego tak bardzo liczy się tutaj porządek oraz systematyczność. Programy komputerowe nie jedynie pomagają utrzymać porządek oczywiście w takich pismach, jednakowoż też mogą ułatwiać obliczanie oraz prowadzenie finansów. Wybitnie poprawnie znany każdemu program Microsoft Excel jest jednym z nich, niemniej jednak należałoby uczynić także elementia.pl – OCR Program. Może oraz nie jest on dość skomplikowany w obsłudze, lecz dzięki niemu można prowadzić trudne działania, określenia, sporządzać wykresy i analizy tak wybitnie potrzebne do raportu, czy też na zebranie zarządu.

Obsługa komputera oraz fundamentalnych programów komputerowych jest jednym z sprawdzianów stawianych do pracy w księgowości. O tyle prościej jest zarządzać księgowością, o ile wszystko jest poukładane, a my mamy ład na biurku i we wszystkich dokumentach. Nie chodzi tutaj tylko o segregowanie faktur czy rachunków, lecz nawet tak przyziemnych rzeczy jak kontakty do pracobiorców, czy właścicieli. Jeśli jest to korporacja, która zatrudnia kolosalną liczbę ludzi, bądź taka, do która ma mnóstwo konsumentów to wybitnie pomocna dla księgowych może być prowadzona baza danych. To również program komputerowy, jaki zezwala na zestawienie ze sobą wielu wiadomości.

Rzecz jasna to my ustalamy kryteria, jakimi ma się on kierować. Przeważnie bazę danych tworzy się z nazwisk, adresów czy numerów telefonu. W owym czasie wszystkie nazwiska ustawione są w kolejności alfabetycznej, a wszelkie potrzebne nam informacje możemy niesłychanie prędko wyszukać. Wystarczy jedynie, iż wpiszemy dane nazwisko albo nawet literę, na jaką się rozpoczyna oraz gotowe. Bazy danych mogą też dotyczyć innych, o wiele bardziej skomplikowanych wiadomości, nie mniej jednakże jest to kapitalne rozwiązanie dla księgowych.