Do niedawna prawo, jako kierunek selekcjonowanych studiów, uważany był za jeden z najbardziej znamienitych, porównywanych nieraz pod względem wymogów intelektualnych z medycyną. Wszelkie zawody powiązane z prawem cieszyły się ogromnym szacunkiem społecznym. Student prawa zauważany był jako figura przywiązująca uwagę do gustownego sposobu ubierania się oraz nie rozstająca się z kodeksami. W należytym tonie było posiadanie, jak największej ilości opasłych tomów przepisów i aktów prawnych.

Student prawa poświęcał cały swój czas nauce, aby po skończeniu studiów posiadać jak perfekcyjny start na aplikacje. Dostanie się na studia prawnicze postrzegane było jako obszerne osiągnięcie oraz przepustkę do bardziej profesjonalnego, elitarnego oraz ekskluzywnego życia. Studiowanie prawa w szeregu przypadków było kultywowaniem tradycji rodzinnych. W czasach nowoczesnych, kiedy adwokat gorzów, nie jest już zwłaszcza związany z wymiarem sprawiedliwości ale pełni też funkcje doradcze, zdjęte zostało też z piedestału prawo jako kierunek studiów.

Ewidentnie jednostka wybierająca prawo powinna umieć sprawnie zapamiętywać, systematyzować i jednoczyć przepisy. Wspólnie z rosnącą ilością absolwentów rozmaitych wydziałów prawa, nie rośnie równie szybko zapotrzebowanie na rynku na nowych prawników. Jeszcze do niedawna najbardziej korzystne były aplikacje sędziowskie, adwokackie, prokuratorskie czy radcowskie.

Procentowo jednak ten odsetek maleje porównaniu do liczby młodych prawników wkraczający na rynek pracy i ogromny stopień trudności w dostaniu się na taka aplikację. Liczba wolnych etatów najbardziej znamienitych stanowisk jak sędzia czy prokurator jest dosyć znikoma. Na szczęście pracują też kancelarie adwokackie, radcowskie czy notarialne, które co jakiś czas potrzebują praktykantów i młodych i energicznych wspólników. Młody prawnik może także z powodzeniem wypatrywać pracy jako komornik czy kurator albo praktykować prawo przy organizacjach społecznych czy publicznych. Dla w największym stopniu uzdolnionych prawników, kochających teorię oraz przekazywanie wiedzy stoi otworem kariera naukowa. W dobie globalnej komercjalizacji, osoby z wykształceniem prawniczym mogą pracować w przedsiębiorstwach i korporacjach jako doradcy, przy weryfikacji umów i kontraktów oraz reprezentowaniu firmy na zewnątrz.