Zabezpieczenie OC jest to skrót od ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jest ono obligatoryjne i jest zawierane na 12 miesięcy. Wszystkim łączy się z ubezpieczeniem samochodowym, lecz nie jest to prawdą, że podlegają pod nie tylko pojazdy. O ubezpieczeniach OC powinni wiedzieć wszyscy oraz posiadać świadomość, że dotyczy ono także adwokatów, radców prawnych, orzeczników majątkowych, a nawet rolników. Jeśli chodzi o OC pojazdów mechanicznych, to jest ono zawierane na maksymalnie rok.

Może też dotyczyć krótszego odcinka czasu, wówczas jednak powinniśmy o tym zawiadomić ubezpieczającą nas firmę. Jest ona selekcjonowana dowolnie przez każdego użytkownika samochodu. Należy również pamiętać o jednej nadzwyczaj ważnej rzeczy. Jeżeli po pełnym okresie ubezpieczenia nie rozwiążemy umowy z firmą ubezpieczeniową, to wtedy będziemy jej klientem przez następny rok. Powinniśmy to nawet zrobić w przypadku sprzedaży naszego pojazdu. Bowiem dość w szeregu przypadków się zdarza, że nie robimy tego. Później może to grozić znacznymi konsekwencjami np. ryzyka przymusu uiszczenia opłaty za pojazd, którego właścicielami już nie jesteśmy. Coraz więcej osób staje się właścicielami pojazdów mechanicznych. Naturalną tego konsekwencją jest zawieranie coraz to większej liczby umów ubezpieczeniowych.

Są dwa rodzaje ubezpieczeń auta. Obowiązkowe OC oraz dobrowolne AC. O ubezpieczeniach OC powinniśmy wiedzieć tyle, że jest ono zawierane z reguły na rok, a dotyczy wypłacenia odszkodowania w razie poczynienia przez nas jakiejkolwiek szkody innemu pojazdowi mechanicznemu – czasem pakiet ma opcję rodzaju pomoc drogowa w katowicach. Czyli jeżeli mieliśmy stłuczkę, a wynikła ona ewidentnie z prowadzonej przez nas winy, to stworzony przez nas ubezpieczyciel pokrywa wszelkie koszty napraw powiązanych z drugim pojazdem, jaki brał udział w kolizji. Ubezpieczenie OC może być też zawarte na krótszy okres czasu, jakkolwiek wtenczas musimy ten okres ustalić indywidualnie z ubezpieczycielem. Co ważne, wybieramy go sami, nie jest on odgórnie narzucony. W nowoczesnych czasach jest wielu ubezpieczycieli na rynku, możemy w następstwie tego być spokojni, że dokonamy jakiegoś wyboru, a czy słusznego, okaże się to przy wypłacaniu jakiegokolwiek ubezpieczenia.