Bez liku krajów głównie tych orientalnych ma odrębną kulturę, jaka dla niektórych turystów może okazać powodem do kłopotów. Przykładem takiej kultury jest bez negowania kultura islamu, jaka opiera się na wielu ważnych dla tej religii przykazaniach. Jeśli jest się turystą z Europy należy liczyć się z negatywnym obserwowaniem przez mieszkańców państw arabskich, jacy ludzi o śniadych skórach i nie praktykujących islamu niejednokrotnie twierdzą za wrogów. Nim media oraz książki zaczęły przedstawiać kulturę bliskowschodnią, wielu turystów, którzy odwiedzając na przykład Mekkę, nie oddawało temu miejscu szacunku jaki pomimo różnic religijnych powinno się oddawać. Duża grupa ludzi stawało się jałmużnami przemocy lokalnej ludności.

Samo nie ściągnięcie obuwia przy wejściu do meczetu stanowi niewyobrażalna obrazę dla miejsca islamskiego kultu. Aby zapobiec tego rodzaju problemom, warto jest zapoznać się z kulturą poszczególnych krajów, do których mamy zamiar się udać. Trzeba również pamiętać, że można skorzystać z pomocy ambasad oraz informatorów biur podróży, jacy mają zadanie opowiedzieć o miarodajnych znacznikach kulturowych.

W wypadku braku żadnych źródeł na temat danego miejsca, wystarczy skorzystać z Internetu, jaki stanowi olbrzymią bazę danych na temat różnorodności jakie nas interesują. Mniejszy kłopot stanowią turyści w zorganizowanych grupach wycieczkowych, którzy posiadając przewodnika są wstanie przestrzegać tamtejszych zasad. Problem stanowią z reguły turyści, jacy przyjeżdżają do danego kraju na własną rękę nie znając wielu zasad.

Nie należałoby jest także afiszować się osobistymi poglądami, które dla niektórych mogą być drażniące i mogą tym samym spowodować nie mały problem. Na rynku dostępne są też różnego typu przewodniki turystyczne, które w jasny sposób objaśniają nie tylko zasady oraz prawa panujące w danym kraju, jednakowoż również w sposób przejrzysty dostarczają ważnych wiadomości na przykład na temat bazy noclegowej oraz gastronomicznej. W gigantycznej mierze takie przewodniki pomagają nie wyłącznie zrozumieć dużo rzeczy, lecz w głównej mierze pomagają poruszać się po obcym terenie.