W naszym klimacie i wymogach geograficzno-przyrodniczych charakterystycznych dla naszego kraju, drewno jako podstawowy materiał budowniczy stosowane było od najdawniejszych czasów. Pierwotnie, w wiejskich chatach posadzkę stanowiło gliniane klepisko bądź też ubita ziemia, a siedzibach książęcych, zamkach, a również w kościołach układani posadzki kamienne oraz ceramiczne. W zamożniejszych chłopskich domach oraz dworach szlacheckich wykorzystywano podłogi drewniane. Wykonywane były z desek, których rozmiary dawały świadectwo o drzewach przynoszących surowiec.

Grubość desek podłogowych była również nieporównywalnie większa od dzisiejszej podłogówki. W pierwszej chwili podłogi drewniane były tak oznaczanymi podłogami białymi. Surowe drzewo czyszczono piaskiem, szarym mydłem, bez pastowania oraz innych zabezpieczeń. Po upowszechnieniu emalii olejnych, a było to już w XIX wieku, posadzki malowane były właśnie nimi. Przestrzeń taka ścierała się oraz malowanie wypada było powtarzać, jednak codzienne utrzymanie w schludności stało się prostsze – wystarczało mycie bez szorowania. Podłoga z drewnianych desek kojarzona była na ogół z budownictwem wiejskim miejscowym lub ewentualnie skandynawskim, we wnętrzach utrzymanych w reprezentatywnym, minimalistycznym stylu.

Chwilowo podłoga drewniana wraca do łask oraz to nie wyłącznie w wersji ekskluzywnej, inaczej parkietu, jakkolwiek właśnie drewnianych desek – wypróbuj cykliniarz wrocław. Oprócz walorów estetycznych klasyczne podłogi z drewna posiadają też inne walory, odpowiednio komponują się z innymi sprzętami, pasują do nich ściany malowane oraz tapetowane.

Podłoga drewniana ociepla wnętrze w sposób dosłowny, bo drewno jest znakomitym izolatorem, niemniej jednak również optycznie, dodając pomieszczeniu przytulności i kameralności. Po drewnianej podłodze przyjemnie się chodzi boso, można także bezpośrednio na niej siedzieć czy leżeć. Są osoby tak przywiązane do drewnianych podłóg, że montują je nawet w pomieszczeniach kuchennych, w większym stopniu narażonych na zabrudzenie i zamoczenie. Utrzymanie w stosownej czystości drewnianej podłogi w kuchni wymaga oczywiście akcesoryjnych starań, niemniej jednak podłoga wygląda świetnie.