Co to w komplecie jest sekwencer komputerowy? To narzędzie do pracy poza czasem faktycznym przeznaczone dla muzyków wykorzystujących z systemu Windows. W sekwencerze nie gramy niczego na żywo, kreujemy z uprzednio przygotowywanych próbek dźwięku. Czyli pojedynczych uderzeń strun gitary, indywidualnych uderzeń bębnów, pianina, czegokolwiek. Następnie próbki, w bankach skończonych dźwięków otwieramy w sekwencerze oraz ustawiamy tak oznaczane noty na matrycy.

Wstawione noty, odtwarzają dźwięk odpowiadający dźwiękowi na swojej linii. Całość odbywa się bez obsługi MIDI i jest czystym próbkowaniem analogowym. Sekwencery służą zwłaszcza do tworzenia perkusji, nic jednak nie stoi na przeszkodzie by próbki brzmień nie były perkusyjne. Mamy prawo sami nagrywając akordy, na przykład klawiszy, zapętlać dowolnie w sekwencerze, tworząc tym samym nowoczesne przyciągające brzmienia oraz rezultaty. Próbka ma prawo być dowolnym dźwiękiem, nagranym w rozmiarze nieskompresowanym. Gdzieś jednak trzeba nagrane przez nas pliki magazynować oraz tutaj mamy do wyboru albo dyski zewnętrzne, lub dyski internetowe czy również właściwe serwery, które pozwalają na zapis sporej ilości materiału i wykorzystywanie z niego w każdej chwili, w każdym miejscu na świecie oraz na każdym komputerze bez przymusów ciągłego noszenia ze sobą dysku. Coraz to popularniejszym sposobem na odświeżenie wizerunku naszego starego komputera, stają się barwne, wymienne obudowy jakie z łatwością jesteśmy w stanie zainstalować w stworzonym przez nas komputerze samodzielnie.

Proponowane w różnych odcieniach, z pewnością wniosą odrobinę życia, do naszego szarego komputera. Już w czasie zakupu przenośnego laptopa, możemy dowiedzieć się czy jest dostosowany do tego, żeby można było w nim samodzielnie dokonać zmiany obudowy. Wymiana trwa dosłownie kilka sekund, wystarczy zaledwie parę ruchów, aby stworzony przez nas dotychczas czarny komputer, stał się czerwony, różowy lub ewentualnie biały. Pytanie jednakże, czy obudowa jest naprawdę taka znacząca? Naturalnie, jesteśmy w stanie czynić co pragniemy, ale bardziej ważne jest to, by zatroszczyć się o wnętrze kompa, a w głównej mierze dane jakie w nim przetrzymujemy.

W tym celu trafnym rozwiązaniem jest skorzystanie na przykład z usługi cloud, inaczej najzwyczajniej w świecie wirtualnych serwerów, na jakich jesteśmy w stanie przetrzymywać dane z komputera oraz powracać do nich kiedy tylko pragniemy, z miejsca jakiego tylko pragniemy, niekoniecznie z naszego komputera – więcej na czym jest cloud computing. Serwery w chmurze zapewniają logowanie wszędzie, wystarczy znać dane i już możemy korzystać. W razie awarii naszego peceta dane nie znikną, a to powinno być dla nas najważniejsze.