Dziś w których nieomalże każdy nastawiony jest na odniesienie sukcesu na jakiejkolwiek płaszczyźnie życia, większość ludzi w czasie wyboru kierunku studiów bierze pod uwagę w głównej mierze perspektywy zdobycia po nich porządnej pracy. Nic więc nadzwyczajnego, że kierunki takie jak automatyka, ekonomia czy filologie obce wciąż cieszą się wśród młodych ludzi największym zainteresowaniem. Kierunki te są obecnie wymieniane pośród w największym stopniu opłacalnych.

Niemniej jednak przecież oferta uczelni wyższych jest znacznie szersza. Sporo uniwersytetów bez ustanku prowadzi kierunki, jakie w obiegowej opinii uchodzą za absolutnie nieopłacalne. Wśród nich wymienić wolno między innymi studia filologii klasycznej, studia filozoficzne, lub studia fizyki kwantowej. Chociaż w przypadku tych ostatnich wolno posiadać nadzieję, że jeżeli będzie się niezwykle poprawnym, będzie wolno odkryć w samej rzeczy dobrze płatną oraz prestiżową posadę w jakimś znanym ośrodku badawczym.

Ogólnie twierdzi się, że większa część kierunków humanistycznych, może z wyjątkiem prawa, to kierunki niezbyt opłacalne, co weryfikuje metoda dogmatyczna Lublin. Przede wszystkim dlatego, iż nie ma po nich pracy bądź że jest ona nazbyt mało płatna. Mimo to jednak bezustannie są tacy, którzy pragną właśnie te nieopłacalne kierunki studiować. Wolno sobie zadać pytanie, czemu tak się dzieje? Z pewnością większa część z tych ludzi podchodzi do studiów nie jako do możliwości uzyskania tytułu magistra, to naturalnie dzięki któremu uda się znaleźć właściwą pracę, lecz traktuje okres studiów jako czas, w jakim w głównej mierze można w pełni rozwijać swoje zainteresowania.

Często są to ludzie z ogromną pasją, dla których chodzenie na zajęcia czy spędzanie wielu godzin nad książkami jest po prostu kolosalną przyjemnością. I tu pojawia się paradoks, bo wielokrotnie okazuje się, że oczywiście takie osoby z pasją oraz szerokimi horyzontami, odnoszą duży sukces również finansowy. Bo wypada pamiętać o tym, że na sukces największe szanse mają Ci, którzy są właściwymi zawodowcami oraz miłują to, co robią. W efekcie w związku z tym studiowanie na nieopłacalnych kierunkach może być wybitnie korzystne.