Relatywnie wysoka cena przestrzeni mieszkalnych powoduje, iż w dalszym ciągu gigantycznej ilości ludzi w Polsce nie stać na posiadanie prywatnego mieszkania. Istnieją ogromne różnice pomiędzy cenami za metr kwadratowy mieszkania w rozmaitych miastach. Ceny w miastach bogatszych bywają wielokrotnością cen współmiernych mieszkań w miastach uboższych, mniej prężnie się rozwijających. Deweloperzy oferujący mieszkanie na rynku pierwotnym rywalizują nie tylko ceną, jednak oraz lokalizacją budynków mieszkalnych. Pojawiają się w ogromnej ofercie mieszkania oraz apartamenty posiadające nadzwyczaj oryginalna lokalizację. Mogą to być na przykład budynki pofabryczne, adaptowane na mieszkaniówkę. Bezlik przestrzeni dawnych zabudowań przemysłowych zezwala na wygospodarowanie w nich zarówno lokali o przeciętnej przestrzeni, jak i dużych, stylowych apartamentów.

Wewnętrzne podwórza przemysłowe dają szansę utworzenia lokalnych dziedzińców i przestrzeni w typu patio. Te nieco snobistyczne mieszkania zdobywają wielu sympatyków i osiągają wysokie ceny na rynku nieruchomości. Poszukiwanie pionierskiego miejsca na usytuowanie mieszkania prowadzi do powstawania oryginalnych i de facto niecodziennych pomysłów. Oglądane w pewnych momentach na amerykańskich filmach lokalu mieszkalnego usytuowane na barkach oraz łodziach, w stworzonym przez nas kraju jeszcze się nie przyjęły. Tudzież pojawiło się szereg pomysłów na niepowszednią lokalizację mieszkań.

Bardzo modne stały się tak zwane lofty, innymi słowy lokale mieszkalne, a w pewnych momentach wręcz luksusowe apartamenty.tychy.pl budowane w ramach rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Po przemianach konstytucyjnych upadło i zostało poddane likwidacji niesłychanie mnóstwo zakładów przemysłowych, których powstanie sięgało XIX wieku. Staroświecki park maszynowy, niewydajna produkcja, konkurencja wyrobów importowanych z Dalekiego Wschodu nie dawały tym fabrykom szans na przetrwanie. Tudzież budynki pofabryczne zachowały i zadziwiały nadal swoja urodą i majestatem. Rewitalizacja polegała na daniu im szansy na oryginalne życie, innymi słowy nowatorskie funkcje. Jedną z takich oryginalnych funkcji jest mieszkaniówka, a właściwie adaptacja na oryginalne, komfortowe apartamenty.