Z roku na rok, jak podają dane redagowane przez Polską Izbę Turystyczną, rosną liczby podróżników zagranicznych odwiedzających nasz kraj. Świadczy to o zwiększonym zainteresowaniu turystów z wielu krajów nasza ojczyzną, która przez całe lata dawnego ustroju socjalistycznego była w pewnym szczeblu zamknięta przed samowładczym zwiedzaniem przez podróżników.

Zagraniczni przybysze zwiedzają różnorodne zakątki naszego kraju, kierowani przeróżną motywacją, jednakże są miejsca, gdzie zwłaszcza wielu podróżników co roku przybywa. Do takich miejsca na pierwszym miejscu wolno zaliczyć stolice Małopolski – Kraków, w jakim miejscu liczba wędrowców przybywających w ciągu roku dawno już naruszyła milion.

Turyści zafascynowani są starym miastem, ilością kościołów oraz ładnymi kamieniczkami. Bardzo wielu także podróżników, szczególnie z Niemiec, odwiedza nasze Mazury, gdzie z roku na rok powstaje coraz to więcej hoteli, portów jachtowych, oferujących usługi na najważniejszym europejskim poziomie, z pozostałej gwarantującym niezapomniane wrażenia w przepiekanych widokach. W miarę bogacenia się pojedynczych społeczeństw, wzrasta zainteresowanie turystyką jako taką, ludzie coraz to więcej pieniędzy wydają na wojaże krajoznawcze, spędzanie wakacji poza granicami swojego kraju, dopiero ujawniający się od miarodajnego czasu kryzys ekonomiczny w wielu rozwiniętych państwach świata spowodował nieco zahamowanie wojaży turystycznych.

Wybitnie atrakcyjna od kilkunastu lat jest tak oznaczana turystyka tematyczna – dla amatorów tego typu turystyki kryzys nie jest czynnikiem osłabiającym intensywność wyjazdów – przetestuj http://ecotravel.net.pl/. Przykładem może być typ turystyki ukierunkowanej na zwiedzanie na przykład średniowiecznych zamków, fanatycy odwiedzają każdego roku, w miarę posiadanych możliwości finansowych, dodatkowych szlaków obejmujących takie zamki. Niesłychanie popularne są szlak zamków położonych w dolinie Loary we Francji, szlak starych zamków kładzionych w południowej Anglii albo także szlak zamków położonych w środkowej Hiszpanii. W naszym kraju też istnieją tego typu szlaki turystyczne, obejmujące zamki średniowieczne, czasami nawet ich ruiny, jak Szlak Orlich Gniazd, obejmujący tego typy budowle na obszarze Jury Krakowsko – Częstochowskiej.