Nie jest niczym osobliwym, że z upływem lat przekształcają się parametry fizjologiczne organizmu ludzkiego, a w związku z tym jego potrzeby. Zachowanie porządnego zdrowia polega między innymi na odczytaniu aktualnych potrzeb organizmu oraz dostosowanie do nich sposobu odżywiania oraz ogólnie, trybu życia. Zapotrzebowanie na artykuły wysokoenergetyczne odważnie spada, bo z wiekiem niższa jest całościowa wydolność oraz możliwość spalania przekroczenia kalorii. Modernizuje się też działanie samego układu żywnościowego, gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz układu krążenia. Nie wszelkie składniki pokarmowe mogą być przyswajane, a niektóre stają się wyraźnie szkodliwe.

Znacząca jest również profilaktyka, innymi słowy unikanie produktów potencjalnie niepokojących, pomimo że w danym momencie nie odczuwane są żadne dolegliwości. Prócz jakości składników diety znaczenie ma także ilość jedzonego jedzenia i rozłożenie pokarmów w ciągu dnia. Dla wigoru seniorów istotne znaczenie posiadają spożywane napoje – ich rodzaj, jakość, ilość oraz częstotliwość. Nie jest to w żadnym razie wiedza tajemna ani wysoko ograniczona, tym niemniej – nie zawsze uniwersalnie znana oraz akceptowana – www.opieka24-pljob.pl. Wobec tego też niezmiernie znacząca jest edukacja skierowana do seniorów i ich rodzin dotycząca właśnie doboru optymalnej diety.

Dieta oraz jej składniki skomponowana powinna być nie tylko pod kątem wieku, jednakowoż również płci danej osoby oraz jej aktualnej kondycji zdrowotnej. Nigdy zbyt niemało publikacji na temat zdrowego żywienia, właśnie w wypadku osób starszych. Odpowiednio dobrane artykuły składające się na dzienna i tygodniowa dietę mogą zezwolić na unikniecie wielu dolegliwości, a co za tym idzie ograniczenie przyjmowania farmaceutyków. Im mniej jedzonych leków, tym prostsze zadanie dla organizmu seniora oraz prostsze postępowanie medyczne w wypadku zachorowania. Seniorzy sporo czasu poświęcają oglądaniu programów telewizyjnych oraz byłoby perfekcyjnie, gdyby przynajmniej stacje publiczne emitowały programy prozdrowotne kierowane do osób starszych oraz ich rodzin.