W realiach lokalnych prawie wszelkie ceremonie zaślubin odbywają się w Urzędach Stanu Cywilnego czy też w Kościołach. Powszechne tendencje są mniej restrykcyjne w tym względzie oraz wolno tam składać przysięgę w rozmaitych miejscach. Ta moda dociera również powoli do Polski i firmy zaprzątające się organizacją ślubu składają wniosek o mniej drastyczne uwarunkowania do udostępniania ślubów cywilnych poza urzędem, na przykład w czasie tak należytych ślubów w plenerze – wypróbuj przebieg ślubu cywilnego w plenerze. Pary młode decydujące się na aranżowanie uroczystości w plenerze, chciałyby od razu także składać tam rotę, by oszczędzić sobie oraz gościom jazdy z urzędu do lokalu, tym bardziej jeżeli lokal jest dość mocno oddalony.

Lokale weselne, jakie dopiero powstają, obserwując takie tendencje rynku, od razu prognozują znaczny obszar przy sali, naturalnie na ewentualne plenerowe śluby. Wybierają także wartościowe lokalizacje, na przykład przy lesie, parku lub jeziorze, żeby otoczenie oraz klimat sprzyjał miłej i intymnej atmosferze, albowiem takiej oczekuje się zwykle w trakcie spotkań familijnych. Nie ma co ukrywać, że nawet jeżeli zaplanujemy wszystkie elementy uroczystości weselnej z dbałością o każdy szczegół, zawsze może pójść coś nie tak. Nie jesteśmy w stanie też przewidzieć wielu rzeczy, jak na przykład pogody, zachowania gości czy nastroju dzieci. Przecież goście nie otrzymują pełnego planu uroczystości, albowiem dla nich to ma być najzwyczajniej w świecie zabawa oraz chęć dzielenia z nami radości z wesela. Para młoda również nie jest w stanie cały czas mieć oko na wszystko wokół bo traci w owym czasie radość z tego dnia. Przydatna wówczas jest rodzina, chociaż niemiłym obowiązkiem jest bieganie od kuchni do orkiestry oraz mówienie wszystkim co po kolei, kiedy reszta członków rodziny bawi się w najlepsze.

Dlatego powstały instytucje konsultantów ślubnych, które oprócz planowania oraz organizacji ślubu od zaproszeń po zdjęcia ślubne, mogą zaproponować także obecność na uroczystości. Wówczas to konsultant ślubny jest upoważniony do tego by zadbać o to ażeby orkiestra nie popijała na zapleczu lecz grała jak najlepszą muzykę, jedzenie było podawane sprawnie i wszystko występowało zgodnie z harmonogramem. Para młoda oraz rodzina zaś mogą w tym czasie napełniać się dobrą zabawą.