Nie da się zamaskować, że jednym z najczęstszych sposobów zamieszkania w stworzonym przez nas kraju są lokale w dużych blokach lokalowych, znajdujących się na znacznych osiedlach. Tu pojawia się przede wszystkim problem ogrzewania. Nie trudno się domyślić, że potrzebne jest ogrzanie tak wielu pokoi, możliwie jak najmniejszymi środkami finansowymi oraz przy użyciu mało trudnego wyposażenia. To smutne wielu nowoczesnych projektantów i właścicieli obiektów nie radzi sobie z tym problemem, proponując mieszkańcom lokale bez odpowiedniego ogrzewania, skazując ich często na srogie cierpienia w trakcie chłodniejszych miesięcy, a nawet całego roku.

Bloki mają to do siebie, że ogrzane przez nas mieszkanie w znacznej większości przypadków zatrzymuje ciepło, a w związku z tym nie pozbywa się go na zewnątrz. Dzieje się tak niemniej jednak jedynie w owym czasie, kiedy tak właściwie nie wpadnie nam do głowy pomysł otwarcia okien w celu przewietrzenia kuchni, lub innego pomieszczenia – sprawdź połączenia śrubowe. Nieinteresującym rozwiązaniem problemu byłoby też otwieranie drzwi do poszczególnych pokoi, ponieważ ciepło odnajdzie wtenczas pokaźniejszą powierzchnię i zwyczajnie się ulotni.

Ogrzewanie ogromnej ilości mieszkań, jakie ma miejsce naturalnie we wszelkiego typu blokach, kojarzy się w wieloma pejoratywnymi zjawiskami. Najbardziej legendarnym jest fakt, że ciepło nie zawsze dociera do takiego mieszkania, które akurat spoczywa w kwestii naszych zainteresowań. Przyczyn takiego rozwoju wypadków może być dużo, a najczęstszą z nich jest najzwyczajniej w świecie fakt istnienia dużej grupy innych lokali, jakie po drodze muszą zostać ogrzane.

Sytuacja bardzo w szeregu przypadków zdarza się w sporych wieżowcach. Czasem dochodzi do sytuacji, gdzie na piętnastym piętrze w czasie zimy wypada chodzić w szalikach oraz rękawiczkach, ponieważ urządzenia grzewcze nie nadążają z dostarczeniem ciepła do wyższych partii budynków. Częstym przypadkiem jest także zapowietrzenie grzejników, co także utrudnia życie lokatorom i użytkownikom. Warto zanotować, iż powietrze, jakie utrudnia ciepłej substancji dotarcie do grzejnika, to zmora pośród wielu współczesnych lokatorów. Z takimi wypadkami nie zawsze umieją sobie poradzić sami, co z kolei jest powodem wzywania wielu profesjonalistów i płacenia za ich usługi.