Generalnie rzecz biorąc, żeby przejść przez życie z dodatnim stanem konta należy się zabezpieczyć. Na życie, od krzywd, od śmierci czy od niewypłacalności. Dyspozycji jest dużo, a wszystkie dążą do ochrony, jeśli nie stworzonego przez nas życia, to przynajmniej naszego portfela. Rzeczą ludzką jest popełnianie pomyłek, a najczęstszy ich rewir to droga. Groźne wypadki samochodowe są na porządku codziennym. Stuknie się jeden z drugim, wstępuje Towarzystwo ubezpieczeniowe, ustala się winę oraz poszkodowanym wypłaca się zadośćuczynienie. Sprawa się nieco komplikuje, gdy do wypadku dojdzie za granicą. Do kogo wypada się zwrócić, aby zdobyć jak najwięcej pieniędzy? Instytucje zajmujące się odszkodowaniami w większości wypadków zgłaszają roszczenie do zagranicznych towarzystw aktuarialnych, poddając z usług krajowego przedstawiciela za granicą. Mają trafnych speców znających porządnie prawo oraz języki obce. Takie działanie pozwala zdobyć znacznie większe odszkodowanie.

Rzecz jasna taka usługa nie jest tania, ponieważ należy znać przepisy prawa obowiązujące w danym państwie na terenie, którego doszło do wypadku. Najistotniejszą kwestią jest zdefiniowanie błędu medycznego. Jedna z instytucji prowadząca odzyskiwanie ma na swojej domenie porządne wyjaśnienie – sprawdź Odszkodowania Częstochowa. Błędem medycznym jest tylko takie działanie, jakie jest niezgodne z zdają sobie sprawę z tego lekarską. Niestety mimo pozornej wielkości tej definicji nie kwalifikuje ona w poczet błędów normalnych zaniedbań, jak np. nie umycie rąk przed operacją, bądź zoperowanie nie tego narządu, który należy. W tych dwóch wypadkach lekarz, zgodnie z wiedzą lekarską przystąpił do działania, jednakowoż nie zadbał o środki pomocnicze, lub dokładniejsze informacje. W takich wypadkach dochodzi do najgroźniejszych konsekwencji, czyli szkód osobowych zwanych potocznie krzywdami.

W owym czasie instytucje pomagające odzyskiwać odszkodowania starają się (dla dobra klienta) udowodnić, iż tragiczne, lub też mozolne w skutkach działania lekarskie były w istocie błędami, a nie zaniedbaniami. Dodatkowo pomagają pozyskać stosowną dokumentację oraz orzeczenia innych specjalistów z branży lekarskiej.