Selekcjonując stylistykę oraz kolor rolet do pomieszczenia należy mieć na uwadze, jakie funkcje pełni dany pokój, ile w nim się spędza czasu i jakie jest zapotrzebowania na światło słoneczne. Inspirując się tymi miarami nie należy właściwie wybierać ciemnych i gęsto tkanych rolet do pokoju dziennego czy kuchni. Po pierwsze wobec tego, że w kuchni ważne jest dobre oświetlenie wymagane do prac kuchennych, np. przy przygotowaniu posiłków. Wolno wówczas zastosować jasny i dość przezroczysty materiał na rolety.

Zwłaszcza jest to istotne przy pomieszczeniach takich umiejscowionych od części wschodniej czy zachodniej. W owym czasie wymagamy żeby rolety spełniały własną funkcję izolującą od ciepła i silnego światła słonecznego, a równocześnie by nie przysłaniały nam zbytnio pomieszczenia – wypróbuj Żaluzje poziome. Bezbłędnie będą nadawać się do tego jednokolorowe tkaniny w barwach pastelowych. Istotne jest również by rolety współbrzmiały z wyposażeniem wnętrza domu oraz kolorem ścian i mebli. Rodzaj konstrukcji rolet ma mniejsze znaczenie i zależy jedynie od typu okien oraz stworzonego przez nas dostępnych modeli na rynku. Na rynku występują dwa rodzaje rolet jeżeli chodzi o sposób konstrukcji.

Pierwsze z nich to rolety schematyczne bez kasetki. Zbudowane są z tkaniny nawiniętej na wałek aluminiowy lub z innego metalu i kołowrotka na jakim zamocowany jest łańcuszek czy też linka. Rolety tego typu nie są wyposażone w boczne prowadnice, w których przesuwa się tkanina rolety. Powoduje to, że w wypadku uchylenia bądź otwarcia okna roleta nie będzie przylegać do okna. Roleta nie jest również osłonięta obudową, co powoduje, że prędko ulega zabrudzeniu. Droższym jakkolwiek oraz skuteczniejszym rozwiązaniem zasłaniania okien są rolety kasetkowe. Ten rodzaj rolety wyposażony jest do tego w obudowę maskującą nawiniętą na wałek tkaninę, a też prowadnice boczne. Prowadnice te są listwami w kolorze kasetki, w których przesuwa się tkanina w pionie. To naturalnie dzięki takiemu rozwiązaniu roleta przylega stricte do okna przez cały czas, niezależnie od pozycji okna. Od czasu do czasu na domiar tego stosuje się silniczki elektryczne (sale projekcyjne) które automatycznie opuszczają i podnoszą rolety, obsługiwane pilotem.