W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić to, by nie znać żadnego języka obcego. Jest on przydatny w bardzo wielu sytuacjach życiowych, chociażby w owym czasie, kiedy pracuje się w międzynarodowej jednostce gospodarczej.

Poza tym znajomość języka obcego wspomaga w kontaktach międzyludzkich, jeśli chcemy nawiązać rozmowę z figurą z innego kraju. Jednak, by opanować języki obce, potrzeba czasami włożyć wiele wysiłku, gdyż samo nic nie nadchodzi. Języka nikt jeszcze się nie nauczył w miesiąc, czy w parę miesięcy, skutkiem tego trzeba mieć tego świadomość, że nauka będzie trwać co bynajmniej kilka lat, jeżeli nie dłużej.

Wystarczy, że spojrzymy na swój rodzimy język, ile czasu mu poświęciliśmy, by opanować wszystkie problemy gramatyczne, czy stylistyczne. Co znacznie więcej nawet w dojrzałym życiu korzysta się w wielu przypadkach z poradni językowych, tak ciężka jest polska mowa. Jeżeli wobec tego myślimy na poważnie o poznaniu innego języka, być może poprawnie by było wziąć pod uwagę uczęszczanie na regularne zajęcia. W tym celu pomocna jest nauka języka obcego września, bo w takiej placówce uczą ludzie, jacy mają opracowany program do jakiegokolwiek stopnia zaawansowania uczniów. Tutaj może uczyć się każdy oraz w każdym wieku, a systematyczne zajęcia, dwa, trzy razy w tygodniu wyrobią odpowiedni nawyk uczenia się. Warto zanotować, że nauka języka obcego w takiej instytucji jest niesłychanie korzystna, właśnie dlatego że od razu można poznawać język na wielu płaszczyznach.

Można uczyć się gramatyki, uczyć się należycie czytać, a również odsłuchiwać nagrania i wsłuchiwać się w akcent. Ponadto chodząc na takie zajęcia ma się świadomość tego, czy się coś potrafi oraz ile się potrafi, bo są przeprowadzane testy po przerobieniu pewnej partii materiału. Lektor może również polecić pierwszorzędny wedle niego podręcznik do nauki, co wynika z doświadczenia, dzięki czemu nauka może stać się znacznie bardziej efektywna. Jedynym kłopotem jest to, że nie zazwyczaj nie wolno się zapisać w dowolnym momencie, kiedy ma się chętkę, ponieważ zajęcia rozpoczynają się najczęściej z początkiem roku szkolnego, czy akademickiego.