Dla piłkarzy mało ważne jest to, w jaki sposób telewizje emitują spotkania z ich uczestnictwem. To duży biznes dogaduje się pomiędzy sobą co do kosztów praw transmisyjnych z pojedynczych lig a telewizje, które co parę lat gotowe są zapłacić miliardy za te prawa, po pewnym czasie robią wszystko, żeby adekwatnie zarobić na tej wcześniejszej inwestycji.

Coraz popularniejsze stają się więc pomysły, jakich kluczowym zadaniem jest zdobycie jak najogromniejszych pieniędzy dla telewizji. Najciekawsze mecze na żywo, na które kibice pełnego świata oczekują w pewnych momentach miesiącami, trafiają do zakodowanych kanałów, które niestety nie są dostępne dla każdego.

Dziś natomiast nie jest to tak okazałym wyzwaniem jak niegdyś – przede wszystkim za sprawą Internetu, to właśnie dzięki któremu wszelkie spotkania świata monitorować wolno przez sieć. Takie spotkania online zazwyczaj przekazywane są dalej w sieci przez prostych amatorów piłki nożnej, którzy rozumieją sytuację innych kibiców bez dostępu do danej telewizji.

Dzięki temu żadne wielkie wydarzenie nie umknie uwadze kibica. Ogromne stacje telewizyjne na prawa wyłączne do transmitowania dużych zdarzeń sportowych przestały w ostatnim czasie tak z zapałem udostępniać takie spotkania w otwartych kanałach, do których dostęp ma każdy widz – podobnie, jak do High Wycombe football academy. Coraz atrakcyjniejsze staje się przenoszenie najistotniejszych meczów do kanałów kodowanych, innymi słowy ograniczanie liczby odbiorców do ciasnej grupy abonentów najdroższych pakietów. Ponieważ takich ludzi nie ma nazbyt wielu, kibice sami organizują się w sieci oraz wszystkie najciekawsze zgromadzenia na żywo starają się emitować dalej w Internecie.

Dziś nawet amator skonfiguruje swój sprzęt tak, aby demonstrować mecze online każdemu chętnemu, dzięki czemu możliwe jest nawet oglądanie tak egzotycznych wydarzeń jak liga mistrzyń lub spotkania ligi piłkarskiej w katarze. A bowiem nie brakuje wiernych kibiców piłkarskich i w takich regionach, zyskują przede wszystkich mniej znani piłkarze i kluby, jakie przenigdy nie byłyby w stanie trafić do globalnej telewizji. Internet stanowi w następstwie tego nieraz jedyną alternatywę.