Leżąc w ogrodzie i kontemplując przyrodę, kwitnące kwiaty, drzewa, słuchając śpiewu pobliskich ptaków, nawet nie zdajemy sobie kwestii z tego, iż by skonstruowany przez nas ogród cieszył nas każdego roku, przyczyniają się do tego nasi sprzymierzeńcy, jakich niejednokrotnie nawet nie zauważamy. Warto w następstwie tego o nich zadbać, żeby w stworzonym przez nas ogrodzie odnaleźli schronienie i mogli o niego na własny sposób dbać. Pszczoły, trzmiele, osy, motyle, zapewniają kwitnienie kwiatów i roślin. Należałoby pamiętać, by w ogrodzie posadzić różne rośliny, które będą wabić przeróżne owady.

Najlepszym sposobem, by zapewnić w ogrodzie lub na działce odpowiednią równowagę biologiczna między szkodnikami a naszymi sojusznikami, jest racjonalne sadzenie roślin, jakie przyciągną do siebie należyte gatunki owadów, płazów, ptaków, a te już same będą dbały o zwalczanie szkodników naszych upraw. Męczarnią działkowiczów są mszyce, jakie bardzo niszczą nasze uprawy. Preparaty chemiczne są niezmiernie skuteczne w ich zwalczaniu, lecz wraz z mszycami giną ich pogromcy, zwłaszcza biedronki – Środki chwastobójcze Target
. Jeśli zastosujemy taki preparat, prawdopodobnie będziemy musieli go wykorzystywać i w następnym sezonie, albowiem populacja naszych sprzymierzeńców nie będzie prosta do odtworzenia.

Jak najmniejsza ingerencja w życie ogrodowej fauny sprawi, że wytworzy się odpowiednia równowaga między szkodnikami a ich wrogami, z korzyścią dla wszystkich, w głównej mierze dla naszych upraw. Gryzonie, krety, nornice umieją nam skutecznie uprzykrzyć życie, lecz metodą prób oraz błędów odnajdziemy w końcu swoja metodę na pozbycie się tych zwierząt z stworzonego przez nas terenu, oczywiście bez używania środków chemicznych.