Wybierając się na kupowanie w wielu punktach sprzedaży jesteśmy w stanie spotkać się z przeróżnymi sytuacjami częściowo wzbudzającymi nasze zdziwienie. Najprostszym przykładem jest podejście sprzedawcy do zdobywających. Bywa że w jednym punkcie sprzedaży pani za ladą będzie starała się nam pomóc nie zważając na rosnącą stertę odzieży jaką przymierzamy. W takiej sytuacji nawet kiedy mimo starań sprzedawcy nie znajdziemy nic dla siebie, sprzedawca taki nie przestanie być dla nas miły oraz uprzejmy.

Czasami mamy niestety też styk z sprzedawczyniami, jakim wydaje się przeszkadzać sama nasze obecność w sklepie, nie mówiąc już o próbę przywołania o pomoc w odnalezieniu stroju czy o radę – tu polecamy Modoweopowieści Laura Maria. Wobec tego też wkraczając do sklepu świadomie lub też nie w pierwszej kolejności oceniamy sprzedawcę, a wynik takiej oceny decyduje o dalszych naszych przedsięwzięciach. Nie musimy być też zaskoczone, gdy z pogardą odrzucamy ubranie dla nas będące czubkiem bezguścia, a sprzedawca nie zareaguje na to w żaden sposób.

Powód tego jest bardzo łatwa. Często okazuje się że nawet te ubrania, jakie zupełnie nie przypadają nam do gustu, dla innych mogą być szczytem szyku oraz mody. Zbywcy porządnie o tym zdają sobie sprawę z tego i podchodzą do takich sytuacji z pewnym dystansem oraz znaczącym zrozumieniem. Robiąc zakupy niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, że proste dla nas czynności mogą obszerną utrudnić pracę sprzedawców.

Jedną z takich sytuacji są zakupy pod koniec otwarcia sklepu. W chwili gdy wkraczamy do sklepu pięć minut przed jego zamknięciem, jesteśmy w stanie sądzić że sprzedawca powinien się weselić, gdyż uda mu się jeszcze przed końcem pracy coś sprzedać. Tak w rzeczywistości jednak najpewniej pobrudzimy świeżo umytą podłogę, a uprzejmy sprzedawca będzie musiał pozostać dłużej w pracy, bo nie wypada mu wyprosić kontrahentki. Konsternacje budzi także krążenie po lokalu i pytanie o przeróżne ubrania. W ten sposób sprzedawca tak faktycznie nie wie czego potrzebujemy oraz odnosi wrażenie, że mamy zbyt wiele wolnego czasu, który postanowiliśmy poświęcić na sprawdzanie jego cierpliwości. Powinniśmy wstrzymać się również z narzekaniem na brak światła w przebieralni, dywaniku czy uchwytu na którym możemy powiesić ubrania.